Foxconn

Proizvođač iPhonea želi preuzeti Renaultov udio u Nissanu

Tajvanski tehnološki div Foxconn razmatra veliku investiciju u automobilskoj industriji kroz moguću kupnju udjela u Nissanu, trenutačno pod kontrolom francuskog Renaulta, najvećeg dioničara japanskog proizvođača automobila. Prema izvještajima Centralne novinske agencije (CNA), viši izvršni direktor Foxconna, Jun Seki, nalazi se u Francuskoj kako bi se sastao s predstavnicima Renaulta radi pregovora o potencijalnom dogovoru.

Jun Seki, koji je prethodno bio ključni član uprave Nissana, sada vodi Foxconnov sektor električnih vozila (EV) i zadužen je za strategiju širenja u automobilski sektor. Prema izvorima upoznatima s pregovorima, Foxconn nastoji osigurati preuzimanje Renaultovog udjela u Nissanu kako bi ojačao svoju poziciju u razvoju električnih automobila i povezanih tehnologija. Francuski Renault, s druge strane, vjerojatno traži partnera koji bi mu omogućio financijsku fleksibilnost i smanjio teret udjela u japanskom partneru.

Ovaj potez dolazi u osjetljivom trenutku za Nissan, koji je nedavno objavio plan uštede od 2,6 milijardi dolara uslijed izazova s kojima se suočava u globalnoj automobilskoj industriji. Uz to, Nissan razmatra jačanje saradnje s Hondom, svojim dugogodišnjim rivalom, što bi moglo uključivati i spajanje određenih poslovnih segmenata kako bi se zajednički odgovorilo na sve veću konkurenciju i pritisak na marže.

Foxconn, poznat kao najveći svjetski proizvođač elektronike po ugovoru, posljednjih godina agresivno ulaže u sektor električnih vozila. Kompanija teži diverzifikaciji poslovanja izvan proizvodnje elektronike za potrošačko tržište te već ima uspostavljene saradnje s raznim proizvođačima automobila, uključujući Stellantis i Fisker. Kupnja udjela u Nissanu mogla bi biti ključni korak u toj strategiji, osobito ako omogući pristup Nisanovim naprednim tehnologijama i proizvodnim kapacitetima.

Međutim, potencijalna transakcija mogla bi naići na izazove. Renault i Nissan već duže vrijeme imaju kompleksan i povremeno napet odnos unutar svog saveza, što bi moglo zakomplicirati pregovore. Također, regulatorni uvjeti u Francuskoj i Japanu mogli bi igrati važnu ulogu u konačnoj odluci.