Nakon što je u manje od sedam godina prikupio više od 170 miliona korisnika, TikTok se suočava s potpunom zabranom rada u Sjedinjenim Državama.
Devetneastog januara, dan prije inauguracije Donalda Trumpa za predsjednika, ta će država postati posljednja u nizu koja će potpuno zabraniti aplikaciju u kineskom vlasništvu.
TikTokova matična firma ByteDance još pokušava poništiti presudu. Na raspolaganju su joj tri potencijalna načina za izbjegavanje zabrane.
Prvi je zatražiti intervenciju Vrhovnog suda SAD, što su već učinili. Drugi je nagovoriti Trumpa na poništavanje odluke kada dođe na dužnost. Izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew navodno se već sastao s njim. Treći – i zasad najmanje vjerojatan: ByteDance može prodati TikTok vlasniku sa sjedištem u SAD.
Zabrane za tri milijarde ljudi
Ako se ništa od toga ne dogodi, a zabrana stupi na snagu, SAD neće biti prvo veliko tržište za TikTok koje će isključiti aplikaciju za dijeljenje videa.
Indija je 2020. izdala potpunu zabranu aplikacije koja je u toj državi imala oko 200 miliona korisnika. Vlasti su kao razlog navele probleme sa zaštitom privatnosti, kao i da navodne veze između ByteDancea i kineske vlade predstavljaju prijetnju suverenitetu i sigurnosti Indije.
Druge države i područja, uključujući Evropsku uniju, uvele su djelomične zabrane koje sprječavaju vladine službenike i vojno osoblje instalaciju TikToka na njihove uređaje.
Razne savezne i državne zabrane TikToka već su na snazi u SAD. Zakonodavci kao opravdanje navode zabrinutost zbog nacionalne sigurnosti.
Ovi strahovi nisu značajno usporili rast TikToka u SAD. Aplikacija se prošle godine pokazala jednom od najpopularnijih u Americi i globalno, s 52 miliona preuzimanja u SAD i 733 miliona u cijelom svijetu.
Uprkos tome što je više od tri milijarde ljudi diljem svijeta bilo blokirano u preuzimanju.