Visoki američki diplomati doputovali su u Siriju kako bi razgovarali direktno s novim vladarima zemlje predvođene islamistima, u nadi da će podstaći umjereni, inkluzivni put i pronaći tragove o nestalim Amerikancima, saopćio je State Department u petak.
To je prva službena američka diplomatska misija u Damasku od prvih dana brutalnog građanskog rata koji je izbio 2011. i kulminirao iznenadnom munjevitom ofenzivom koja je ovog mjeseca svrgnula dugogodišnjeg vladara Bashara al-Assada.
Diplomati će se sastati s predstavnicima pobjedničke grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS) - koju je Washington proglasio terorističkom organizacijom - kao i s aktivistima civilnog društva i pripadnicima manjinskih grupa, saopćio je State Department. Američki zvaničnici razgovarat će sa Sirijcima o "njihovoj viziji budućnosti zemlje i kako im Sjedinjene Države mogu pomoći u podršci, saopćio je portparol State Departmenta.
Delegacija uključuje Barbaru Leaf, koja je glavna zvaničnica State Departmenta za Bliski istok, i Daniela Rubinsteina, američkog diplomatskog veterana u arapskom svijetu koji je zadužen za angažman u Siriji, saopćio je portparol.
Također je prisutan Roger Carstens, američki glavni čovjek za taoce, koji je tražio tragove o nestalim Amerikancima, uključujući Austina Ticea, novinara koji je otet u augustu 2012.
Posjeta dolazi sedmicu dana nakon što je državni sekretar Antony Blinken izjavio da su Sjedinjene Države bile u direktnom kontaktu s HTS dok je obilazio sirijske susjede.
Na razgovorima u jordanskom ljetovalištu Aqaba, zapadne i arapske sile, kao i Turska, zajednički su pozvale u subotu na "inkluzivnu, nesektašku i reprezentativnu vladu" koja poštuje prava svih različitih zajednica u Siriji.
HTS ima korijene u Al-Qaidi, zbog čega su Sjedinjene Države držale distancu tokom građanskog rata, čak i dok je Washington također nastojao izolirati sekularnijeg Assada, čija je porodična diktatura nemilosrdno gušila neslaganje pola stoljeća. Od pada Assada, čelnik HTS-a Abu Mohammed al-Jolani zauzeo je pomirljiv ton, pozivajući na sirijsko jedinstvo, zaštitu manjina i raspuštanje pobunjeničkih frakcija.
Blinken je kazao kako je prerano za procjenu Jolanijeve iskrenosti i da će svako ublažavanje sankcija ovisiti o akcijama.
"Nema nikakvih garancija. Vidjeli smo previše puta da se jedan diktator može zamijeniti drugim", izjavio je Blinken za The Foreign Affairs Interview podcast u srijedu.
"Dakle, to je bremenito, ali znamo skoro sigurno da će to tako ići bez našeg angažmana, bez našeg vodstva. Imamo priliku, a sirijski narod ima priliku ako zabrinute zemlje, uključujući Sjedinjene Države, rade na tome da se ovo pomakne u dobrom smjeru", kazao je.
Vjerojatno neće biti odluke o uklanjanju HTS-ove oznake terorizma u mjesecu do povratka novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, koji je jasno dao do znanja da ne želi veliku američku upletenost u Siriji.
Trump je Assadov pad opisao kao "neprijateljsko preuzimanje vlasti" od strane Turske, koja je podržala HTS i ogorčeno se protivi savezu Washingtona sa sirijskim kurdskim borcima, koji su sarađivali u glavnom cilju Washingtona da obuzda ultranasilnu grupu Islamska država.
Svjetske su sile brzo krenule od Assadovog pada kako bi oživjele diplomatiju u Siriji, čiji je rat pokrenuo egzodus migranata koji je uzdrmao zapadnu politiku.
Jolani se u ponedjeljak sastao s UN-ovim izaslanikom za Siriju Geirom Pedersonom, a dan kasnije s njemačkom delegacijom. Francuski diplomati vratili su se u svoju ambasadu u Damasku, podižući trobojnicu po prvi put od 2012.
Sjedinjene Države zatvorile su vlastitu ambasadu u Damasku u februaru 2012. i nisu odmah poduzele korak da je ponovo otvore, dok Češka zastupa američke interese u zemlji, prenosi Reuters.