Dok se tinta na jednom od najvećih trgovinskih ugovora na svijetu, onom između Evropske unije i Mercosura, potpisanog u Urugvaju 6. decembra još suši, a koji je nazvan prekretnicom za globalnu ekonomiju, bijes francuskih farmera i dalje ne jenjava.
Prema tom sporazumu, između EU odnosno Argentine, Brazila, Paragvaja i Urugvaja, carinske takse će biti znatno smanjene, a količine dozvoljenih uvoznih i izvoznih proizvoda bit će povećane.
Čeka se ratifikacija
Taj dogovor utjecat će na gotovo 800 milijuna ljudi, a predstavlja oštru suprotnost planovima Donalda Trumpa koji će, kada se vrati u Bijelu kuću idućega mjeseca kao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, znatno ojačati protekcionizam.
Sporazum još uvijek treba odobriti svih 27 članica EU.
Francuska planira blokirati njegovu ratifikaciju, u strahu da će on naškoditi domaćem poljoprivrednom sektoru, piše BBC.
Potpisivanje sporazuma politički je čin nakon kojeg slijedi šest mjeseci za pravnu pripremu teksta o kojem će glasati Vijeće EU, to jest države članice i Evropski parlament.
Za potvrđivanje je potrebna kvalificirana većina u Vijeću EU, odnosno najmanje 55 posto država članica u kojima živi 65 posto stanovništva EU. U Evropskom parlamentu potrebna je natpolovična većina.
Za odbijanje sporazuma Francuska bi morala okupiti još barem tri članice koji čine najmanje 35 posto stanovništva EU, što se ne čini nemogućim.
Irska, Poljska i Austrija također su protiv, no Italija će vjerovatno morati pristati na njega kako bi se postigla potrebna kvota stanovništva.
Niže cijene
Planirani trgovinski sporazum omogućit će veći uvoz goveđeg mesa, piletine i šećera iz Južne Amerike u EU, i to po nižim cijenama.
S druge strane, evropski proizvodi poput automobila, odjeće i vina, imat će veći pristup tržištu Mercosura.
U međuvremenu, francuski poljoprivrednici i dalje vrše pritisak na Pariz da ne popusti. Francuski predsjednik Emmanuel Macron kazao da sporazum “u ovom obliku” nije prihvatljiv za njegovu zemlju.
Francuski poljoprivrednicima zbog toga posljednjih mjeseci redovno organiziraju proteste, tvrdeći da će ih sporazum značajno pogoditi.
Iako je Francuska protiv sporazuma, druge članice EU, poput Njemačke, Španije i Portugala, snažno ga podržavaju, pozdravljajući činjenicu da bi to bio snažan kontrast prijetnjama Donalda Trumpa o povećanju protekcionizma, prenosi Poslovni dnevnik.