Žena kojoj je Tito najviše vjerovao bila je Milka Planinc, najutjecajnija jugoslavenska političarka.
Milka Planinc bila je jedna od najutjecajnijih jugoslavenskih političarki. Nazivali su je čeličnom lady, po uzoru na Margaret Thatcher, a bila je i prva premijerka jedne socijalističke zemlje u svijetu.
Za razliku od današnjih žena u politici, odijevala se kao muškarac – poput ostalih socijalističkih kadrova tog doba nosila je bezlične štepane jakne s kojima se utapala u političko sivilo.
Rođena je u Drnišu 21. novembra 1924. godine, a već s 19 godina uključila se u Narodnooslobodilačku borbu, a tri godine kasnije u Komunističku partiju. Tokom rata izuzetno se vezala za Josipa Broza Tita, a kraj rata dočekala je s činom poručnice.
U poznim godinama pripremila je memoare, ali tada je već bila u invalidskim kolicima. Privatno je bila vrlo skromna, živjela je u stanu koji je bio sobu-dvije veći od radničkog. Umrla je u 86. godini života.
“Mama mi je bila pravoslavka, Srpkinja, ali je prešla na katoličku vjeru kad se udala. Majka mi je, nažalost, rano umrla, bio sam desetogodišnje dijete. Otac Hrvat, i to, rekao bih, politički određen, bio je iz Radica, prvog sina Dalmatinske Zagore. No, uvijek je, osobito u ratnim nedaćama, ostao u dobrim odnosima sa Srbima, svojim susjedima, i zajedno s njima protiv četnika, bilo kninskih, bilo crnogorskih”, napisala je Planincova u svojoj autobiografiji, ističući kako nitko nikada tražio da se odrekne hrvatskog državljanstva.
Ni kada sam se, koji li grijeh, po sudu onih koji broje krvna zrnca, udala za Zvonka Planinca, po ocu Slovenca – izjavila je “čelična lady” Titove Jugoslavije.
Privatni život i porodična tragedija
Milkin sin Zvonko Planinc počinio je samoubojstvo 1994. godine, godinu dana nakon smrti oca Zvonka Planinca. Nakon njegova samoubojstva Milka se povukla iz javnosti, a zdravlje joj se pogoršalo.
Bolovala je od dijabetesa i srčanih problema, a kasnije je dobila i rak. O njoj se do smrti brinula kći Vesna, prisjetili su se tada slovenski mediji.