Velika očekivanja su bila od aktuelne Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, a naročito Federalnog ministarstva energetike, rudarstva i industrije u pogledu uvođenja transparentnosti i reda u rad kompanija namjenske industrije u Federaciji BiH.
Posebno se to očekivalo kada je u pitanju kompanija Pretis u Vogošći za čiji rad se godinama vežu priče o korupciji i nepotizmu.
Uprkos brojnim dokazima koje su objavili mediji, s tim pričama se nadležni organi nikada nisu detaljnije pozabavili.
Nažalost, ponajviše zahvaljujući ratovima i sukobima u svijetu kompanije namjenske industrije u FBiH posljednjih godina dobro posluju.
Neke od njih, imaju bolje, a neke lošije odnose s Vladom FBiH kao većinskim vlasnikom, odnosno s resornim ministrom koji je prvi čovjek za komunikaciju i nadležnost između tih kompanija i Vlade FBiH.
Dokaz tome je kompanija Binas, kojoj je Fadil Novalić bio namijenio stečaj, a danas Binas izvrsno posluje, dok su s druge strane Novalić i Nermin Džindić Pretisu sve tolerirali jer je njihova nekadašnja firma poslovala s Pretisom.
Raportovi izvori iz Pretisa kažu da je u ovoj kompaniji što se tiče stanja ugovora i finansijskog priliva stanje relativno dobro, ali da bi sigurno moglo biti i bolje kada bi se misterije u vezi nekih ugovora i izdataka u potpunosti demistificirale i učinile transparentnim.
Za ministra Lakića su Pretis i Zulićka tabu teme
Međutim, kažu da sumnjaju da od uvođenja reda u poslovanje rada ovog preduzeća nema ništa, jer su ministar Vedran Lakić itekako naklonjen načinu rada Almire Zulić, direktorice koju su na tu poziciju prije nekoliko godina doveli Fadil Novalić, bivši premijer, i Nermin Džindić, bivši ministar energetike, rudarstva i industrije FBiH.
Tako se Zulićka za razliku od nekih drugih direktora koje je postavila bivša vlast i koji su prije ili kasnije dobili otkaze, još uvijek održava na poziciji direktorice, iako joj je kako tvrde naši izvori istekao mandat, a Vlada FBiH nije donijela nikakvu odluku o rješavanju njenog statusa.
Naši sagovornici tvrde da danas biti uspješan direktor u jednoj kompaniji poput Pretisa i nije teško, jer im se kupci sami javljaju, ali da je sporno to što se ne zna na koji se način ti ugovori sklapaju i kako se troši Pretisov novac.
Da to ostane tajna, kažu, pobrinula se Almira Zulić koja je još 2021. zabranila federalnim revizorima da vrše potpunu kontrolu finansijskog poslovanja, pa im je selektivno dala samo dio dokumentacije.
Ali i to je bilo dovoljno da federalni revizori ocijene negativnim poslovanje Pretisa za 2019. i 2020. godinu.
Nakon toga revizorska noga nije kročila u tu kompaniju, pa nema ni realnih i relevantnih izvještaja o tome šta se radi u tom preduzeću.
Iz Pretisa ne žele odgovarati na medijske upite.
U tome im se sada pridružio i federalni ministar energetike, rudarstva i industrije Vedran Lakić, koji o temi Pretis i njegovoj direktorici Almiri Zulić, izbjegava govoriti.
Naime, Raport je uputio Lakiću upit o tome da li je tačna informacija, a naši izvori tvrde da jeste, da je svog nekadašnjeg savjetnika za namjensku industriju Rijada Vrapca 'prerasporedio' u Pretis u Vogošći, odnosno da je Vrabac dobio posao u toj kompaniji.
Pitali smo Lakića, da li je on posredovao pri zapošljavanju svog nekadašnjeg savjetnika u Pretis, te da li mu je poznato na koji je način zaposlen.
Pitanja bez odgovora
Lakić nam nije odgovorio na ovo pitanje, kao ni na ono šta je s procesom imenovanja direktora Pretisa i kakav je trenutni status Almire Zulić u toj kompaniji.
Ne odgovara Lakić ni na pitanje jesu li tačne informacije da Almira Zulić, uprkos tome što ju je imenovala bivša vlast na čelu s SDA, ima povlašten položaj i održava se u fotelji direktorice jer je njegova kolegica iz studentskih dana.
Podsjetili smo Lakića i na raniji upit, na koji također nije odgovorio, zna li da je najavom njegovog dolaska na ministarsku poziciju Almira Zulić 2023. godine organizirala i slavlje u Pretisu, jer je tada govorila da je novi ministar neće smijeniti jer su kolege.
Od tada do danas prošle su skoro dvije godine, a Lakić o temi direktorice Pretisa i o toj kompaniji i dalje šuti.
S obzirom na to da je Rijad Vrabac ranije u ime Federalnog ministarstva energetike, rudarstva i industrije imenovan i u Komisiju za izradu prijedloga Strategije razvoja namjenske industrije u Federaciji BiH za period 2024 – 2034. godine, pitali smo ministra Lakića je li umjesto Vrapca imenovan neki drugi član u tu komisiju.
Sjaši Kurta, da uzjaše Murta
Trenutno je i Almira Zulić članica te komisije, pa Pretis faktički ima dva člana u tom tijelu, za razliku od drugih institucija i kompanija koje imaju jednog člana.
I na ovo pitanje čekamo odgovor, a ukoliko ministar Lakić odluči progovoriti o svemu onome što je do sada šutio, odnosno dostavi odgovore na naš upit, objavit ćemo ih naknadno.
Do tada, možemo rezimirati da praksa prvo dovođenja savjetnika u kabinet ministara energetike, rudarstva i industrije, pa potom njihovog preraspoređivanja u firme koje se bave namjenskom industrijom ili energetikom, postaje tradicija.
"Strateška" imenovanja
Tu praksu ranije je uveo Nermin Džindić, koje je svoje kadrove dovodio prvo u kabinet, a onda ih strateški raspoređivao po drugim kompanija.
Primjerice, Almir Zulić prvo je bio šef kabineta Nermina Džindića, pa su ga Novalić i Džindić postavili za direktora TTU Energetik Tuzla. Almir Zulić je brat Almire Zulić, direktorice Pretisa i godinama sarađuje s Pretisom na čijem je čelu njegova sestra Almira Zulić.
Raport je ranije, u više navrata pisao o poslovanju Pretisa pod palicom Zulićke, a sada pratimo zbog čega je Rijad Vrabac sa savjetničke pozicije u kabinetu ministra Lakića poslat u Pretis.
Je li riječ o klasičnom uhljebljenju na koje smo navikli od naših vlastodržaca koji su u tom pogledu slični kao 'jaje jajetu' ili Vrabac ima neki poseban zadatak, poput onog da možda naslijedi Zulićku u direktorskoj fotelji neće se dugo moći sakriti.