za nestalu djecu

U RS pušten u rad Sistem hitnog obavještavanja ‘Pronađi me’: Bilo bi najbolje da nam ovaj sistem nikad ne zatreba, ali…

U bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) danas je pušten u rad Sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnih osoba "Pronađi me".

U javnosti je ovaj sistem poznat kao "Amber Alert".

Sistem će biti pokrenut u slučajevima kada je nestanak maloljetne osobe povezan s krivičnim djelom, kao i u slučajevima kada nestanak nije povezan s krivičnim djelom, ako se radi o djeci mlađoj od sedam godina, sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom, kada i u slučajevima kada maloljetik nije na mjestu gdje bi trebalo da bude, školi, vrtiću ili kod kuće.

Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan potpisao je sporazume s ministrom zdravlja i socijalne zaštite RS Alenom Šeranićem, ministrom saobraćaja i veza RS Nedeljkom Čubrilovićem, generalnim direktorom RTRS-a Dijanom Milanković i generalnim direktorom M:TEL-a Јelenom Trivan.

Karan je na prezentaciji sistema rekao da je jedan od prioriteta MUP-a briga o djeci i bezbjednosti djece.

"Djeca treba da znaju da je policija uvijek tu za njih i da mogu da se obrate, a roditelji da prijave svaku sumnjivu aktivnost koja ugrožava bezbjednost njihove djece", rekao je Karan.

Dodao je da će u slučaju pokretanja sistema informacije o nestanku djeteta biti objavljene na autobuskima stanicama, aerodromu, putevima te na 32 radio i TV kuće.

Prema njegovim riječima, sistem je uspostavljen po uzoru na sistem u Srbiji.

On je istakao da u RS od 2019. godine nije bio zabilježen ni jedan slučaj nestalog djeteta, a prethodni vikend prijavljen je nestanak djeteta koje je uspješno pronađeno. Do 2019. godine registrovano je sedam slučajeva nestanka djece koji nisu rješeni.

"Uspjeh funkcionisanja sistema mjerit će se svakim spašenim dječijim životom, ali iskreno želim da se ne desi nestanak djeteta i potreba za aktiviranje ovog sistema", istakao je Karan.

Radovan Višković, premijer RS, rekao je da je ovo veliki dan za bh. entitet.

"Bilo bi najbolje da nam ovaj sistem nikad ne zatreba, ali kao odgovorni ljudi moramo da imamo ovaj sistem. Briga o djetetu nije samo floskula, već i obaveza ne samo porodice već i šire društvene zajednice", rekao je premijer RS-a.

Višković je rekao da bi efekti bili daleko veći da se isti sistem uspostavi i u FBiH, kako bi imali reakciju čitave zemlje, kao i u svim zemljama Zapadnog Balkana.

"Jedino kada ga imamo svi ovaj sistem može biti još bolji i operativniji. Kod nestanka bilo koje osobe, a pogotovo djece najvažnija je prva informacija i to prvo vrijeme, ono se mjeri satima. Kad prođu dani to je značajno teže", rekao je Višković.

Promociji je prisustvovao i Igor Jurić, direktor Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Srbije, koji je rekao da je nedavno u Beogradu pronađen dječak zahvaljujući tome što ga je prepoznala građanka koja se nalazila u njegovoj blizini.

Naglasio je da će sistem biti funkcionalan ukoliko se u razmjenu podataka o nestalim maloljetnicima uključi kompletan region.

Kada je u pitanju region, sistem "Pronađi me" aktiviran je dva puta u toku ove godine u Srbiji, u slučaju nestanka djevojčice Danke Ilić te nedavno kada je dječak star 11 godina nestao na Novom Beogradu.

Riječ je o naprednom sistemu alarmiranja javnosti o potrazi za nestalom osobom, koji se širi putem svih raspoloživih medija.

Ovaj sistem prvi put je uveden u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine, a naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj djevojčici koja je oteta i ubijena. U međuvremenu je uveden u većini država Evrope.