glume državu

U RS su stavili političke, iznad interesa djeteta: Zašto će sistem ‘Pronađi me’ biti beskoristan?

Entitet Republika Srpska, puštanjem u rad sistema 'Pronađi me' koji ima cilj ranog i hitnog obavještavanja javnosti o nestanku djece samo u tom entitetu stavila je političke i politikantske interese iznad interesa djece.

Na ovaj način, RS je podcrtala da ne želi sistem po uzoru na Amber Alert koji efikasno funkcionira u Sjedinjenim Američkim Državama, a čijim planiranim uvođenjem u našoj zemlji je bilo predviđeno da on zaživi na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine.

Ako se zna da između entiteta RS i FBiH, te Brčko distrikta nema granica i da potencijalni otmičar djeteta može nesmetano preći iz RS u ostale dijelove BiH, to što je RS uvela sistem 'Pronađi me' postaje gotovo beskorisno i besmisleno ako takvog sistema nema u Federaciji BiH i u Brčko distriktu.

Na štetu djeteta ograničavaju mehanizme s državnog nivoa

Također, na ovaj način RS je iz sistema obavještavanja i potencijalne potrage za nestalim djetetom eliminisala učešće državnih policijskih i obavještajne agencije, ali i ostalih institucija na državnom nivou, te FBiH i Brčko distrikta čime najviše štete upravo djeci koja se mogu naći u opasnosti da budu oteta, jer činjenica je da u hitno obavještavanje institucionalno neće uključiti sve raspoložive snage u zemlji.

Dalje, RS je entitet i upitno je hoće li, a vjerovatno neće moći kao entitet u pravcu operativnosti i učinkovitosti ovog sistema sklapati sporazume s drugim državama u regiji što je neophodan i sigurno učinkovit mehanizam u traženju potencijalno nestalog djeteta.

Nadležni u RS su samo iz razloga navodnog 'prijenosa nadležnosti' ili 'zadiranja države' u nadležnosti tog entiteta odlučili pokrenuti manjkav sistem ranog i hitnog uzbunjivanja u slučaju nestanka nekog djeteta.

Zbog jednostranog uvođenja sistema 'Pronađi me' u RS iznenađeni su u Centru za sigurni internet BiH.

Iz Centra za sigurni inetrnet BiH najavjuju sistem na nivou BiH

U razgovoru za Raport direktorica Centra Amela Efendić, podsjetila je da je ovaj Centar još prije nekoliko godina inicirao uvođenje sistema Amber Alerta u našoj zemlji i to na području cijele BiH, a u tom pravcu Centar je poduzeo brojne aktivnosti.

Amela Efendić

"Mi smo insistirali na američkom sistemu Amber Alert zato što je taj sistem najpouzdaniji i imaju najveću uspješnost pronalaska djece. Ono što je značajno za taj sistem je da on funkcioniše samo na području državnih granica. I ja zaista ne znam kako su kolege u RS-u zamislile funkcioniranje tog sistema u jednom dijelu države, kada on može biti efikasan isključivo na cijeloj njenoj teritoriji, inače postaje beznačajan i beskoristan i nemate uspostavljen kompletan mehanizam. Jasno mi je da RS želi određene ingerencije zadržati na području entiteta i to bi i tako bilo, ali politika nikako ne smije zadirati u uspostavu tog sistema . Prijenos nadležnosti ovdje ne postoji. Mi se ne bavimo politikom, jer djeca ne bi trebala biti žrtva politike nego bi njihova zaštita trebala biti prioritet. Tu politici nema mjesta. Sistem mora biti uspostavljen u interesu djece. Zašto su se u RS-u odlučili na taj korak, ne znam", kaže Efendić.

No, iz Centra za siguran internet BiH kažu da neće odustati od inicijative da u BiH zaživi jedinstven sistem ranog upozoravanja na nestanak djece.

"U nadi i želji da nikada nećemo morati aktivirati taj sistem, ali u slučaju kada bi bilo nestanaka djece mi želimo da taj sistem funkcionira onako kako treba. Efikasno i na području čitave BiH.

Centar i dalje radi na tome da uz podršku Vlade SAD uspostavimo mehanizam koji će funkcionirati na teritoriji cijele BiH i imati saradnju i s drugim državama u regiji, kako bi on bio efikasan, kao što je efikasan u SAD.

Mi već poduzimamo neke konkretne korake na tome, formirana je radna grupa koja će raditi na uspostavi kompletnog mehanizma i na analizi zakonodavnog okvira.

Grupa je formirana s ciljem da se uspostavi ispravan sistem. I ja sa sigurnošću mogu tvrditi da ćemo takav sistem i uspostaviti na prostoru cijele BiH, sve drugo ćemo odbiti. Jer, sva djeca zaslužuju jednak i najbolji mehanizam zaštite", naglašava Efendić.

Zanimljivo je da su i predstavnici MUP-a RS s kojim uz ostale policijske agencije Centar ima potpisan sporazum o saradnji, prošle godine na poziv Centra za siguran internet BiH boravili u studijskoj posjeti Sjedinjenim Američkim Državama kako bi se upoznali sa sistemom Amber Alert.

Tada su se Centru za siguran internet BiH zvanično obratili i iz MUP-A Republike Srbije kako bi i oni bili učesnici studijskog putovanja u SAD i kako bi i oni uspostavili taj sistem, a Centar je udovoljio njihovoj molbi.

U muđuvremenu, Srbija je prilikom nestanka djevojčice Danke Ilić, prvi put aktivirala sistem 'Pronađi me', a sada su iz RS pokrenuli svoj sistem iako se prilikom odlaska u SAD govorilo o jedinstvenom sistemu za cijelu BiH.

Također, iako su se iz MUP-a RS o sistemu Amber Alert upoznali zahvaljujući odlasku u SAD i aktivnostima Centra za siguran internet BiH, sada se predstavljaju 'nesebičnima' pa nude pomoć i FBiH, iako su i predstavnici FMUP-a, bili na istom studijskom putovanju gdje su saznali sve o načinu funkcioniranja Amber Alert sistema.

Nema mjesta političkim govorima

"Nama je prvenstveno u interesu zaštita djece i mi smo obavili zajedno studijsku posjetu SAD. Kolege iz Nacionalnog centra za nestalu i zlostavljanu djecu u SAD, uz podršku Ambasade SAD u BiH sve su učinili da se što bolje upoznamo s tim sistemom.

I svi smo se vratili s istim saznanjima.

Sad vidim najave iz RS kako će oni pomoći Federaciji BiH da se to uspostavi.

Ne postoji potreba za tim, nema mjesta za političke govore u uspostavi ovakvog jednog sistema, jer smo svi ponijeli ista saznanja, a sad su se iz RS odlučili sami pokrenuti svoj sistem i nas nisu kontaktirali niti konsultirali, a mi smo okupili sve nadležne agencije i aktere kako bismo zajedno radili. Međutim, oni su proveli aktivnosti iz kojih su isključili ostatak države. Zašto su to uradili, ja ne znam", kaže Efendić.

Podsjećamo, SNSD i njihovi koalicioni partneri u februaru ove godine bili su protiv usvajanja inicijative poslanika Predraga Kojovića, Sabine Ćudić i Aide Baručije u Predstavničkom domu PSBiH, kojom su zaduženi Vijeće ministara BiH i Ministarstvo sigurnosti da, u roku od 60 dana od usvajanja ove inicijative, omoguće uvođenje u upotrebu Amber Alerta na teritoriji Bosne i Hercegovine.

S druge strane opozicija RS u Predstavničkom domu bila je za uvođenje sistema po uzoru na Amber Alert na nivou BiH.

Činjenica je da su vladajući u RS svojim 'soliranjem' u uvođenju sistema koji bi trebao biti u primarnom i isključivom interesu djece ovaj sistem stavili prvenstveno u funkciju nekog svog interesa.

Jer polovično rješenje, a u ovom slučaju puštanje sistema 'Pronađi me' samo u RS, to jeste, ne bi smjelo biti opcija u slučaju nestanka djece, nego se unaprijed mora računati na raspoloživost i uključenost svih mogućih kapaciteta na svim nivoima u potencijalnoj potrazi za jednim djetetom, a u RS nisu pokazali da to i žele, što je najblaže rečeno šokantno.