podatkovni centri

Energetska kriza iza razvoja umjetne inteligencije obilježit će nadolazeće godine. Je li nuklearna energija jedini spas?

Prema izvještaju podržanom od strane Ministarstva energetike SAD, potražnja za električnom energijom u američkim podatkovnim centrima mogla bi se utrostručiti do 2028. godine, potencijalno trošeći do 12% ukupne električne energije zemlje.

Potražnja se više se nego udvostručila

Istraživanje provedeno u Lawrence Berkeley National Laboratoriju dokumentira dramatičan porast potrošnje energije u podatkovnim centrima. Godišnja potrošnja energije mogla bi dosegnuti između 74 i 132 gigavata, što je skok s trenutačnih 4% nacionalnog opterećenja električne mreže na 12 posto. U razdoblju između 2017. i 2023. godine, potražnja za energijom u podatkovnim centrima više se nego udvostručila zbog implementacije infrastrukture umjetne inteligencije koja zahtijeva sve snažnije čipove i intenzivne sisteme hlađenja. Od 2017. godine, uvođenje poslužitelja s GPU akceleracijom eksplozivno je povećalo potrošnju energije u sektoru. Kada je objavljen posljednji izvještaj 2016. godine, AI poslužitelji u podatkovnim centrima činili su manje od 2% ukupne potrošnje energije poslužitelja.

Budućnost je u nuklearnim reaktorima

Prema projekcijama, globalni podatkovni centri mogli bi do 2030. godine trošiti gotovo 8% svjetske električne energije, dok bi u Sjedinjenim Državama potražnja za energijom podatkovnih centara mogla porasti za 160%. Sve veći rast potrošnje energije u podatkovnim centrima SAD traži hitne mjere za održiv razvoj AI tehnologije. Budućnost je, prema mnogima, u nuklearnim reaktorima za podatkovne centre.

Nuklearna energija nudi nekoliko prednosti za rad podatkovnih centara. Osigurava stabilnu opskrbu električnom energijom 24 sata dnevno, što je ključno za neprekinut rad. Ne proizvodi izravne emisije ugljičnog dioksida, čime podržava ciljeve održivosti tehnoloških firmi. Nuklearno gorivo proizvodi velike količine energije iz male količine materijala, zauzimajući manje prostora od vjetroelektrana ili solarnih farmi.

Mali modularni reaktori

Mali modularni reaktori (SMR) pokazuju se kao obećavajuće rješenje. Nude fleksibilnu i postupnu mogućnost povećanja opskrbe energijom, uključuju pasivne sigurnosne sisteme i dugoročno su ekonomični, uprkos visokim početnim troškovima izgradnje. Tržište pokazuje značajan napredak. Kompanije poput Amazona, Microsofta i Mete istražuju mogućnosti nuklearne energije za svoje podatkovne centre. Microsoft je sklopio ugovor s Constellation Energy za ponovno pokretanje reaktora u Three Mile Islandu, dok je Amazon ugovorio kapacitet od 960 MW iz Talen Energy postrojenja Susquehanna.

Još uvijek negativna percepcija javnosti

Svi veliki operateri podatkovnih centara pokazuju interes za nuklearna energetska rješenja, s planovima za implementaciju do 2028. godine. Uz tehnološki napredak i rastući interes vodećih tehnoloških firmi, tržište za podatkovne centre pokretane nuklearnom energijom pokazuje značajan potencijal rasta u nadolazećim godinama. Ipak, tek treba prevladati stroge regulatorne postupke, visoka početna ulaganja i percepciju javnosti o sigurnosti nuklearne energije.