Na greškama se, kažu, najbolje uči. Pogledajmo stoga pregled nekih od najvećih tehnoloških promašaja koji su obilježili godinu na izmaku.
Umjetna inteligencija, politička korektnost i napoj
Googleov alat Gemini AI početkom godine na upit za slikom njemačkih vojnika iz Drugoga svjetskog rata ponudio je onu koja više izgleda kao Benettonova reklama s odorama Wehrmachta. Div iz Mountain Viewa bio je prisiljen na uzmak nakon kritika, a priznao da su nastojanja za uključivošću promašila cilj.
Nešto nam govori da je to tek početak problema u tom području.
S druge strane, web preplavljuju računalno generirani tekst i slike. Ponešto je dobro, ponešto… pa, bizarno. Poput, primjerice, 'škamp Isusa'.
Ove su godine istraživači tvrdili da je otprilike polovica dugih postova na LinkedInu i Mediumu djelomično generirana umjetnom inteligencijom. Opet, i to bi mogao biti tek početak.
Boeing Starliner
Dugo odgađani svemirski brod za višekratnu upotrebu nasukao je NASA-ine astronaute Sunitu Suni Williams i Barryja Butcha Wilmorea na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Misija u junu trebala je biti osmodnevno povratno putovanje kako bi se testiralo Starliner prije nego što krene u duže akcije. Ali zbog curenja helija i problema s potisnikom morao se vratiti prazan.
Sada se Butch i Suni neće vratiti na Zemlju do proljeća 2025., kada bi ih letjelica Boeingova konkurenta SpaceX-a trebala dovesti kući. Nakon fijaska Starlinera, Boeing je otpustio šefa svojih odjela za svemir i odbranu.
Ovo je općenito bila loša godina za Boeing. Najprije su jednom od aviona usred leta odletjela vrata. Potom su ga potresali štrajkovi, pa je pristao na veliku novčanu kaznu zbog obmane vlade o sigurnosti aviona 737 Max, a glavni izvršni direktor podnio je ostavku u martu.
CrowdStrike
Zbog softverske greške hiljade računala s operativnim sistemom Windows u avio firmama, TV stanicama i bolnicama počele su 19. jula prikazivati plavi ekran smrti.
To je dovelo do rijetko viđenog globalnog raspada sistema, a on je pogođene koštao ogromnog novca i puno živaca. Uslijedile su tužbe i protutužbe. Rasplet još čekamo.
Eksplozivni dojavljivači
Zazvonili su, a onda eksplodirali. Diljem Libana velik broj ljudi nastradao je u iznenadnom izraelskom uvodnom udaru na Hezbolah.
Smrtonosni napad bio je vraški pametan. Izrael je osnovao lažne firme koje su prodavale hiljade dojavljivača napunjenih eksplozivom islamskoj frakciji, zabrinutoj zbog mogućeg špijuniranja njezinih telefona.
Uspjeh za izraelske špijune. Ali moguće i ratni zločin? Sporazum iz 1996. godine zabranjuje namjernu proizvodnju 'očigledno bezopasnih predmeta' dizajniranih kako bi eksplodirali.
Među žrtvama je bila i devetogodišnja Fatima Abdulah - umrla je nakon što je eksplodirao pejdžer njezinog oca, a ona mu ga je pokušala donijeti kad se oglasio.
23andMe
Kompanija koja je uvela testiranje gena izravno za potrošača brzo tone. Cijena njezinih dionica ide prema nuli, a plan za stvaranje vrijednih lijekova propao je nakon što je tim dobio otkaze ovog novembra.
Nekad miljenik medija, 23andMe je sad njihova meta. Svu vlast drži osnivačica Anne Wojcicki nakon masovnog odlaska direktora u septembru ove godine. Kupci se počinju brinuti što će se dogoditi s podacima o njihovom DNK ako 23andMe propadne, piše MIT Technology Review.