Kalendarska godina se bliži kraju, što je i prilika da napravimo rezime sportske godine na izmaku. Predstavljamo vam reprezentativku Bosne i Hercegovine u ritmičkoj gimnastici, Nejru Kovačević koja svoje sportske rezultate uspješno balansira sa školskim uspjesima.
Nejra Kovačević ima 17 godina i učenica je trećeg razreda Druge gimnazije u Sarajevu. Ritmičkom gimnastikom se bavi već deset godina, od čega posljednjih pet u klubu "Bosnagym". Od 2021. godine je članica reprezentacije Bosne i Hercegovine, kao i perspektivna sportistkinja Kantona Sarajevo. Dobitnica je priznanja za najperspektivniju sportistkinju Kantona Sarajevo za 2021. godinu. Pored njenih velikih napora i rezultata u sportu, uspijeva da školske obaveze uskladi na najbolji mogući način, što pokazuju njene ocjene i prosjek 5.0.
Nejrin najznačajniji rezultat u 2024. godini je pet osvojenih medalja na Kantonalnom prvenstvu u ritmičkoj gimnastici i titula ukupne (višebojske) prvakinje Kantona Sarajevo u seniorskoj kategoriji. Na ovogodišnjem kantonalnom prvenstvu sudile su međunarodno priznate sutkinje iz Bugarske, Slovenije i BiH, što daje poseban značaj rezultatima i samom kvalitetu suđenja. Zbog svega navedenog, s obzirom na brojnost i kvalitet klubova iz Sarajeva, ovo takmičenje se po kvalitetu može smatrati jednom vrstom državnog prvenstva. Na međunarodnom turniru "Suada Dilberović" 2024. u organizaciji matičnog kluba BosnaGym, Nejra je osvojila dvije bronzane medalje, iz rekvizita obruč i čunjevi.
O svojim dosadašnjim rezultatima Nejra kaže kako "u svojoj dosadašnjoj karijeri ima više od 100 medalja sa različitih međunarodnih takmičenja, od kojih izdvaja turnire u: Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Mađarskoj, Izraelu". Iza ovog i drugih Nejrinih rezultata stoji veliki rad, trud i odricanje.
Njen najveći rezultat u karijeri je bio odlazak na Evropsko prvenstvo 2022. u Tel Avivu gdje je kao članica juniorske reprezentacije Bosne i Hercegovine u vježbi sa trakom postigla odličan rezultat, najbolji juniorski rezultat naše države ikada na evropskim prvenstvima, te je zahvaljujući tom rezultatu naša reprezentacija dobila pohvale za napredak u zbirnom rezultatu u odnosu na ranije godine.
Za ritmičku gimnastiku Nejra kaže da je njena velika ljubav, to je sport koji joj je pomogao da izgradi samopouzdanje, stekne lijepa prijateljstva, postigne lično zadovoljstvo i sigurnost, ali i razvije svoju emocionalnu inteligenciju koja joj pomaže da upravlja svojim emocijama, vrlinama i manama.
Već treću godinu zaredom Nejra je stipendista Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo kojem je zahvalna na nesebičnoj podršci koju pružaju nadarenim sportistima. Ritmička gimnastika, iako veoma lijep i atraktivan sport, ujedno je i fizički izuzetno zahtjevan, te su takmičarke koje se njome bave na vrhunskom nivou podložne povredama. To nažalost nije zaobišlo ni Nejru koju povrede ipak nisu spriječile da se svaki put iznova vrati svojim treninzima sa još većom ljubavlju prema ovom sportu.
Gimnastički savez kao i mnoge druge sportske organizacije u BiH podložan je raznim malverzacijama, nepotizmu i drugim aktivnostima koje zahtijevaju veći nadzor nadležnih organa. Nejrini roditelji ukazuju na probleme sa kojima se suočavaju sa jednim ciljem da naši sportisti i društvo u cjelini dobiju bolji i pravedniji ambijent za svoj razvoj.
Naime, kao i u mnogim drugim sportovima u Bosni i Hercegovini, i u ritmičkoj gimnastici svjedočimo brojnim nepravdama kojima su izložene gimnastičarke, ali i sport u cjelini. One se manifestiraju u netransparentnom radu gimnastičkog saveza i klubova, nedovoljno transparentnom vrednovanju takmičarki, nejasnim i neutvrđenim kriterijima odabira učesnica evropskih i svjetskih prvenstava, a koje ostavljaju prostor za manipulacije i mešetarenje.
"U prilog ovome govori i činjenica da godinama nije održavano Državno prvenstvo Bosne i Hercegovine koje bi upravo trebalo služiti kao referentna i objektivna platforma za kvalifikacije takmičarki na međunarodne turnire. Umjesto toga, na odlazak na svjetska takmičenja se biraju učesnice na osnovu lobiranja interesnih grupa okupljenih oko klubova i saveza koje sport koriste za vlastite interese ne vodeći računa o pravednom odabiru, niti ugledu naše države u svijetu. Ove godine je nakon dužeg vremena organizirano Državno prvenstvo na kojem je učešće uzelo samo nekoliko klubova, dok najveći broj registrovanih klubova među kojima prednjače klubovi iz Sarajeva, zbog sukoba i odnosa unutar saveza, nisu bili uključeni.
Pojedinci iz gimnastičkog saveza nanose štetu ugledu Bosne i Hercegovine, predstavljajući na BRICS igrama nepostojeću reprezentaciju Republike Srpske, slikajući se sa zastavom i obilježjima entiteta predstavljajući ih kao državne. Ista ekipa se nakon toga slika sa zastavama Bosne i Hercegovine na nedavno održanom svjetskom kupu klubova u Japanu na koje su otišli koristeći svoje pozicije u savezu gdje su lažirali pripadnost takmičarki matičnim klubovima jer je to bio jedini način da ispune uslove za učešće. Inače, takmičenje u Japanu je predstavljalo jubilej 30 godina od učešća delegacije kluba BosnaGym predvođene trenericom Aidom Hadžić te ratne '94 godine, te je trebalo biti prilika da klub predstavi svoje današnje takmičarke i time pokaže kontinuitet svog rada sa djecom.
Preko leđa gimnastičkog saveza i sportista prelamaju se, dakle, različiti politički i materijalni interesi koji vrlo često nemaju nikakve veze sa sportom, već isključivo ličnim interesima pojedinaca, a sve na štetu sporta i države. Pozicije unutar saveza su podijeljene na porodično-prijateljskim osnovama, mnogi klubovi nemaju stručan trenerski kadar, te se treninzi u mnogim klubovima svode na izvlačenje novca od roditelja bez sistemskog pristupa razvoju djece. Zbog ovakvog odnosa mnoga djeca ne uspiju dostići svoj puni potencijal i bivaju demotivisana pogrešnim kriterijima uspjeha.
Zbog svega navedenog, Bosnu i Hercegovinu na međunarodnoj sceni često ne predstavljaju najbolji među najboljim, već oni koji imaju materijalni ili neki drugi utjecaj na donosioce odluka", kažu Nejrini roditelji.
I pored svih ovih poteškoća sa kojima se naši sportisti suočavaju, Nejra kaže:
"Uprkos brojnim izazovima i povredama, ova sezona mi je ostala u posebno lijepom sjećanju, jer je označila moj povratak nakon prošlogodišnje duže pauze izazvane povredom, donijela mi je pregršt lijepih i uspješnih takmičenja, putovanja i druženja, poznanstava sa najuspješnijim svjetskim takmičarkama, uključujući i Olimpijsku prvakinju u ovom sportu, a za kraj krunisana i titulom kantonalne prvakinje za 2024. godinu."
Na kraju Nejra poručuje svim djevojčicama da se uključe u sportske klubove, da treniraju i trude se, a njihovi rezultati neće izostati. Ostaje nada da će doći bolje vrijeme za naš sport, te da će naši sportski savezi prepoznati najbolje sportiste i njihov trud, te im dati priliku da na dostojanstven način predstavljaju našu državu na međunarodnim takmičenjima.