Vranić ukazao

Šta je sve čudno i kontradiktorno u otpusnom pismu Milorada Dodika?

Doktor Vranić je kao neuobičajenu pojavu naveo i to da je u otpusnom pismu za Dodika pristiglom iz Beograda bila navedena „uputna dijagnoza“, a uopšte nije bilo navedeno ko ga je uputio na hitnu operaciju

Nakon što je Raport danas izvijestio da je Sud BiH odbio zahtjev odbrane Milorada Dodika za izuzeće vještaka medicinske struke doktora Harisa Vranića, u nastavku donosimo detalje o tome šta je doktor Vranić danas govorio pred Sudom BiH i zbog čega je njegov nalaz bio različit od onog kojeg je Sudu BiH dostavio tim od šest ljekara Opće bolnice „Primarijus dr Abdulah Nakaš u Sarajevu“.

Sutkinja Sena Uzunović je danas prije svega podsjetila da je Sud BiH nakon statusne konferencije u ovom predmetu 9. decembra, angažirao doktora Vranića kao stalnog sudskog vještaka kako bi na osnovu medicinske dokumentacije Milorada Dodika s kojom je u tom trenutku Sud raspolagao, Vranić dao mišljenje o tome kada se Dodik može pojaviti pred tim sudom gdje mu se zajedno s Milošem Lukićem sudi za nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH.



Uzunović je naglasila da Sud BiH u tom trenutku nije ni tražio od Vranića da izvrši neposredni i fizički pregled Dodika, nego da samo vještači dokumentaciju.

Vranić je svoj prvi nalaz dostavio 11. decembra, a dodatno mišljenje Sud BIH je od Vranića kako se danas moglo čuti tražio i 18. decembra jer je tek tada stiglo otpusno pismo iz privatne klinike Beogradu u kojoj je Dodik podvrgnut operativnom zahvatu.

Vranić ostao pri ranijem stavu

S obzirom da je u otpusnom pismu bilo navedeno da pacijent, u ovom slučaju Dodik mora mirovati dva mjeseca, a da mu se tri mjeseca zabranjuje naprezanje trbušne muskulature, Sud BiH je tražio da Vranić o tome da svoje mišljenje.

No, Vranić je i u dopunjenom nalazu konstatirao da Dodik može pratiti suđenje , te nesmetano putovati iz Banje Luke do Sarajeva uz kraće pauze.

Nakon toga Sud BiH je zakazao ročište za 25. decembra, ali je Dodikova odbrana 23. decembra zatražila izuzeće vještaka Vranića.

Potom je Dodikova odbrana 24. decembra dostavila novu medicinsku dokumentaciju za Dodika i to iz Doma zdravlja u Laktašima i nalaz o kontroli u UKC u Banjoj Luci, koja je , kako je kazala sutkinja Uzunović, ukazala na potrebu dodatnog vještačenja.

Danas se moglo zaključiti da je u nalazu Doma zdravlja u Laktašima bilo navedeno da je Dodik imao povišenu temperaturu.

Tada je Sud BiH naložio da novo vještačenje urade ljekari Opće bolnice „primarijus dr Abdulah Nakaš“, nakon čega je formiran tim od šest ljekara na čelu s doktorom Samirom Čustovićem koji je posjetio i pregledao Milorada Dodika.

Sutkinja Uzunović danas je pojasnila da Sud može naložiti vještačenje ljekara koji nisu na listi sudskih vještaka, a dodatna potreba za tim je ukazana jer na listi sudskih vještaka ionako nema gastroenterologa, koji je uz interniste, anesteziologa, hirurge i radiologa upućen da pregleda Dodika.

Vranić je i danas pred Sudom BiH ponovio da ostaje pri ranijem nalazu, te je pojasnio da je optuženi Dodik imao mini operativni zahvat koji je zahtijevao oporavak u trajanju od desetak dana.

Naglasio je da vožnja i prisustvo suđenju ne spadaju u fizički napor i aktivnosti koje su zabranjene Dodiku u postoperativnom oporavku.

Vještak Vranić je danas odgovarajući na pitanja tužitelja Nedima Ćosića ukazao na kontradiktornosti u otpusnom pismu bolnice u Beogradu u kojoj je bio Dodik.

Primljen kao hitan slučaj, a operiran sutradan

S obzirom na to da Sud BiH nije od njega tražio da vještači te navode iz otpusnog pisma, doktor Vranić ih nije unio u nalaz, ali je danas odgovarajući na jedno od pitanja tužitelja Nedima Ćosića kazao da u otpusnom pismu iz Beograda piše da je Dodik u tu bolnicu primljen kao hitan slučaj, a da je operativnom zahvatu podvrgnut tek sutradan, što je neuobičajeno, jer se hitni slučajevi ,kako je kazao, odmah upućuju na operaciju.

Doktor Vranić je kao neuobičajenu pojavu naveo i to da je u otpusnom pismu za Dodika pristiglom iz Beograda bila navedena „uputna dijagnoza“, a uopšte nije bilo navedeno ko ga je uputio na hitnu operaciju.



Također, Vranić je naveo da je uobičajeno da se hitni pacijenti upućuju u jedinice intenzivne njege što sa Dodikom nije bio slučaj.

Braneći svoj nalaz danas pred Sudom BiH Vranić je ponovio i da se pri vještačenju konsultovao sa kolegama stručnjacima iz Berlina, Beograda i Heidelberga.

Čustović je danas prezentirao nalaz koji je potpisalo svih šest ljekara tima i jednoglasno su ga prihvatili.
Doktor Čustović je kazao da Dodik u vrijeme njihove posjete nije imao temperaturu, ali da je bio blijed i da je smršao, što je , kako je pojasnio i očekivano s obzirom na propisani režim ishrane.

Iako je ljekarski tim sa sobom iz Sarajeva ponio ultrazvučni aparat i u timu je bio i radiolog, ustanovii su da nije bilo potrebe da se radi ultrazvučni nalaz.

Doktor Čustović je kazao da je tim utvrdio da Dodik suđenju može prisustvovati četiri do šest sedmica nakon operacije, odnosno od 20. januara, a za takav stav su ih kako su kazali on i drugi ljekari iz tima opredijelili kako preporuka ljekara koji ej operirao Dodika, tako i drugih međunarodnih klinika.

Iako su doktor Čustović i njegov tim ipak ocijenili da se Dodik može pred Sudom BIH pojaviti tek skoro mjesec nakon roka koji je prvobitno procijenio Vranić, Čustović je danas odgovarajući na jedno od pitanja advokata Bubića rekao da pacijenti nakon laparoskopske operacije mogu putovati avionom već pet dana nakon operacije , a da je za njih putovanje avionom rizičnije nego ono s automobilom.

Uz svo uvažavanje Dodikovog stanja i njegovog oporavka, koje prema i ocjeni tima ljekara iz Opće bolnice teče dobro, vjerovatno je da će njegovi advokati imati još pokušaja da odgode suđenje zakazano za 29. januar bilo nekim novim ljekarskim nalazom ili drugim procesnim razlozima.

Također, zna se da je neumejsno i neetički govoriti o dijagnozama o nečijem zdrvastvenom stanju što smo maksimalno izbjegli, u ovom slučaju ipak je riječ o javnoj ličnsoti i o jendom od najutjecajnijih političara u BiH čija je odbrana proteklu godinu na sve načine pokušala opstruirati i odugovlačiti ovaj proces, pa je rzaumljivo zbog čega je i Sud BiH primoran baviti se do u detalje i s aspekta traženja više mišljenja nalazima i njegovim zdravstvenim stanjem.