Košarkaši su na terenu uradili (gotovo) sve ono što je do njih.
U novembarskom dvomeču protiv Hrvatske ostvarili su bolji međusobni omjer, uključujući herojsku pobjedu u dvorani "Mirza Delibašić" centra Skenderija koja je digla državu na noge, i napravili ogroman korak prema plasmanu na Evropsko prvenstvo 2025.
Ogroman, ali ne i konačan, jer su pred košarkaškom reprezentacijom Bosne i Hercegovine u februaru posljednja dva kvalifikaciona susreta u kojima bismo, ne bude li velikih iznenađenja, trebali proslaviti odlazak na Eurobasket.
Odluka na ministrima
No, u tome bi doprinos trebali dati i domaći političari, odnosno njihova dobra volja da što prije donesu odluku o prijemu u bh. državljane američkog playmakera Xaviera Castanedu, čime bi direktno podigli kvalitet naše reprezentacije kojoj bi se ovaj odlični šuter priključio kao naturalizirani igrač.
A da bi Castaneda dobio bh. državljanstvo potrebno je da se sastane Vijeće ministara (a kad će sastati ne zna se), da se ovaj prijedlog nađe na dnevnom redu i da, na koncu, ministri glasaju za ovu odluku.
"Mi smo s naše strane sve uradili.
Igrač je prošao sigurnosnu provjeru u OSA-i, isto kao i košarkašica za našu žensku reprezentaciju. Sad je sve na Vijeću ministara, koje treba ovu odluku da uvrsti na dnevni red.
Samo se nadam da ne postanemo kolateralna šteta svih odnosa političkih odnosa, nadam se da će biti dovoljno razuma da se riješi ovo nama jako bitno pitanje", kaže za Raport Dževad Alihodžić, generalni sekretar Košarkaškog saveza BiH.
A da je ovdje na djelu prava utrka s vremenom govori i činjenica da nakon Vijeća ministara, svoju dozvolu mora dati i Međunarodna košarkaška federacija (FIBA), pa je sada pod debelim upitnikom da li će Casteneda biti na raspolaganju selektoru Adisu Bećiragiću u utakmicama protiv Kipra (21. februar) i Francuske tri dana kasnije. A znamo koliko nam je bitna pozicija playmakera...
I nije samo to jedino što "politika" treba da napravi za sport.
Čekaju obećana sredstva
Alihodžić podsjeća na obećanje Federalne vlade o uplaćivanju sredstava Košarkaškom savezu BiH još iz sredine prošle godine.
"Iskreno rečeno, bez te finansijske podrške, čak i da rezultatski izborimo plasman na Evropsko prvenstvo, ne vidim način da odemo na to prvenstvo.
Treba naglasiti da su zbog finansijskih problema i dobro poznate blokade računa, četiri mlade reprezentacije prošlog ljeta otišle na evropska prvenstva 'na dug'.
Da bismo deblokirali račun, potpisali smo sporazum sa Alijom Budnjom o izmirenju dugovanja prema njegovim Hotelima Ilidža u ratama.
Jedna mjesečna rata iznosi 25.000 KM, kad tu dodamo druge troškove, ne vidim kako možemo bez spomenute podrške provesti sve što je planirano", objašnjava Alihodžić.