"Dobrostive" autora Jonathana Littella knjiga je koju, mnogi će reći, svi trebaju barem jednom u životu pročitati.
Kontroverzni roman američko-francuskog autora ispovijest je Maxa Auea, nekada pripadnika jedinica SS-a, koji nekoliko desetljeća nakon rata iznosi svoja sjećanja na ratna zbivanja. Obrazovan, vrstan poznavatelj klasične muzike, filozofije, mitologije i književnosti, Aue je učinkovit obavještajac koji učestvuje u gotovo svim važnim događajima na istočnom frontu, od operacija u Ukrajini, preko bitke za Staljingrad do obilaska koncentracionih logora i konačnog pada Berlina.
Kroz susrete sa stvarnim protagonistima nacističkog režima i brojne filozofske rasprave Aue progovara o krivici, moralu i opravdanosti svojih postupaka. Istovremeno je Max Aue dijaboličan lik, zaljubljen u svoju sestru blizanku, predan homoseksualnim vezama, vjerojatno ubica vlastite majke i očuha, nepouzdan i distanciran pripovjedač koji sve dublje tone u bunilo.
Roman prepun citata, s dominantnim monstruoznim junakom, prvenstveno se smatra romanom o Holokaustu. Godine 2006. dobio je prestižnu nagradu Francuske akademije i nagradu Goncourt te postao predmetom brojnih rasprava i znanstvenih članaka.
Knjiuga je objavljena 2006. no tek je prošle godine stigla u region.
“Masovne ubice gotovo uvijek su šutljive. Ja sam jednoga htio natjerati da progovori.”
Tim je riječima nagrađivani autor Jonathan Littell najavio sjećanja oficira SS-a Maximiliena Auea, pripovjedača jednog od najkontroverznijih književnih djela 21. stoljeća, maestralnog romana "Dobrostive".