godišnjica

Gazi Husrev-begova medresa obilježila 488 godina postojanja: Osvrt na tradiciju, vrijednosti i doprinos društvu

U amfiteatru Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu danas je održana svečana akademija povodom 488. godišnjice neprekidnog rada ove odgojno-obrazovne ustanove Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Svečanosti je prisustvovao reisul-ulema Husein-ef. Kavazović, koji je u obraćanju prisutnim naglasio da godišnjica uvijek iznova izaziva ponos i diku.

„Kroz ovu školu prošle su, odgajale se i obrazovale mnoge hiljade učenika. Oni koji su ovdje jeli Gazijin hljeb, slušali Gazijine muderise i obrazovali se u Gazijinim učionicama uvijek su prednjačili u dobru, snažno se zalagali i branili istinu i svojim načinom života pronosili visoke vrijednosti islama i njegove kulture u mnogim područjima života i udarali pečat na grandiozna duhovna, intelektualna, kulturna, umjetnička i druga ostvarenja - od kojih mnoga, ne samo da su bila most ka novim ostvarenjima, već i sama i danas traju“, kazao je reisul-ulema.

Iskazao je nadu da će i generacije koje dolaze „biti jednako tako dobre, produktivne i vjerne svojoj vjeri i svojoj zemlji, i da će pronositi i u životnu stvarnost zasađivati visoke vrijednosti vjere, kulture, morala i posvećenosti“.

„Ova medresa učenike treba da priprema i za narednu fazu. Muderisi Gazi Husrev-begove medrese učenike trebaju pripremati za vrijeme koje dolazi i učiti ih da promišljaju stvari, da budu kreativni. Ako tako budemo radili - a nadam se da hoćemo - ići ćemo naprijed i uvijek biti atraktivni, u protivnom ćemo zaostati u vremenu i biti potisnuti, postati suvišni, ili čak štetni“, akcentirao je reisul-ulema Kavazović.

Direktor Medrese mr. Dževad Pleh kazao je da prošlo gotovo pola milenija od kada na ovim prostorima postoji institucionalno islamsko obrazovanje i odgoj.

„Kad neka institucija, pogotovo kao što je Medresa, traje i kontinuirano radi, mora da ima posebnu vrijednost. Povijest ovih prostora je bila vrlo turbulenta, nemirna, s puno nemira, a ona je opstala, što potvrđuje koliko je krucijalno važna za ovaj narod. Mi posvećeno, temeljito radimo, s našim učenicima, koji postižu izvanredne rezultate, oni su naš ponos“, kazao je, između ostalog, Pleh.

Gazi Husrev-beg je u Vakufnami izložio viziju o ljudima koji će biti dijelom škole koju osniva, te da će pojedinci tu privrženost potvrđivati tokom čitavog njihovog života. Svojim imenom, radom i djelima, oni potvrđuju vrijednost Medrese, obavezu uzoritosti i doprinos dobrobiti društva u kojem djeluju.

Nastavničko vijeće je odlučilo da ovogodišnji laureati, zaslužni svršenici Medrese, koji su svojim radom, načinom života i društvenim djelovanjem doprinijeli i još uvijek doprinose afirmaciji Gazi Husrev-begove medrese, budu prof. dr. Nedžad Grabus, muftija sarajevski, i hafiz prof. dr. Nevad Kahteran, redovni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

„Iskazujem zahvalnost direktoru i kolektivu. Mi smo svi ponosni što smo bili učenici Medrese. Molimo Allaha Uzvišenog da ova škola i dalje napreduje, da ima ne samo slavnu prošlost, nego i svijetlu budućnost“, izjavio je muftija Grabus.

Prof. dr. Kahteran kazao je da „jednom biti član, znači uvijek biti član - jednom Gazinovac, uvijek Gazinovac“.

„Ono što čini suvislom, održivom, bilo koju ozbiljnu školsku tradiciju jesu alumnisti, odnosno raniji učenici koji ne čuvaju samo uspomenu na školu koju su završili, nego i doprinose njenom daljem razvoju, na ovaj ili onaj način. Čast mi je i ponos, a posebno mi je čast što priznanjee dijelim sa svojim školskim kolegom muftijom sarajevskim“, kazao je on.

Na svečanoj akademiji dodijeljena su i druga priznanja.

Priznanje za nesebično zalaganje i doprinos u odgojno-obrazovnom procesu ispred kolektiva Gazi Husrev-begove medrese uručeno je Benarisu Šehiću, sekretaru Medrese. Priznanje za nesebično zalaganje i doprinos radu Medrese uručeno je Hasibu Hodžiću, uposleniku iz reda tehničkog osoblja Gazi Husrev-begove medrese.

Zahvalnice za izvanredan doprinos, izuzetnu saradnju i nesebičnu pomoć i podršku projektima Gazi Husrev-begove medrese dodijeljena su dr. Abdulgafar-ef. Veliću, glavnom imamu Medžlisa Islamske zajednice Sarajevo, Džafer-ef. Gračiću, glavnom imamu Medžlisa Islamske zajednice Žepče i Rasim-ef. Džafiću, imamu Kajserija džamije u Goraždu i nekadašnjem glavnom imamu Medžlisa Islamske zajednice Goražde.

Svečanosti su prisustvovale muftije, predstavnici Rijaseta Islamske zajednice, i mnogi drugi gosti. Prije akademije održana je i svečana Sjednica Nastavničkog vijeća.

Gazi Husrev-begova medresa u Sarajevu do danas je iznjedrila plejadu istaknutih ličnosti, koje su u povijesti odigrale značajnu ulogu u opstanku i razvoju Bosne i Hercegovine.