Obilježavanje i proslava neustavnog dana RS koji je uprkos dvjema odlukama Ustavnog suda BiH o neustavnosti tog dana, proslavljen u entitetu RS i ovog 9. januara, dodatno je uznemirio sve one koji znaju da se na ovaj način još jednom veliča dan kada je prije 33 godine počeo progon i genocid nad nesrpskim stanovništvom s jednog dijela teritorije BiH.
Uoči i na 9. januar posebno je teško Bošnjacima u RS koji ne mogu izbjeći ni retoriku ni simboliku ni ikonografiju koje prate slavlje tog dana i čine da se dodatno osjećaju i nesigurno i nezaštićeno, jer ih sve podsjeća na 1992. godinu.
Tome u prilog govori i činjenica da je bh. entitet RS 'premrežen' zastavama Srbije i grbom Nemanjića za koji je Ustavni sud BiH još 2006. godine utvrdio da diskriminiše Bošnjake i Hrvate u tom bh. entitetu.
Bošnjaci uznemireni
Evidentno je da je u manjem bh. entitetu danas na institucijama i na ulicama gradova više zastava Srbije nego onih RS, a primjetan je i veliki broj prodajnih štandova na kojima se prodaju državna obilježja Srbije.
Ako se zna simbolika bilo čije zastave i to da zastave prije svega predstavljaju duboki izraz zajednice koju predstavljaju, onda bi se poruke koju vlasti iz RS šalju na način da su svaki ćošak obilježili sa srbijanskim zastavama mogle protumačiti i pretencioznim i opasnima.
Osim što o tome svjedoče uznemireni građani, prije svega Bošnjaci koji su se raportu javili iz Banje Luke, ovakav potez može se tumačiti kao poruka da su entitet RS i Srbija 'jedno' što je i indirektan i direktan udarna suverenitet i integritet BiH.
Sada je još jasnije zašto se vladajućem režimu u RS toliko žurilo da usvoji izmjene Zakon o izmjenama zakona o zastavi, grbu i himni RS kojim žele vratiti u upotrebu grb Nemanjića uprkos tome što ga je Ustavni sud BiH već proglasio diskriminirajućim za druga dva konstitutivna naroda u RS.
Predsjednik Ustavnog suda RS krši odluke Ustavnog suda BiH
Indikativna je i po sadržaju i po donesenoj brzini odluka Vijeća Ustavnog suda RS-a za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa od 30. decembra prošle godine koji je ocijenio da vraćanje grba Nemanjića i himne 'Bože pravde' ne ugrožava interese bošnjačkog naroda, te da se zakonske izmjene koje predviđaju da se grb Nemanjića koji čine dvoglavi orao sa krunom i himna "Bože pravde" ponovo mogu koristiti u institucijama RS.
Međutim, upravo to što su Bošnjaci uznemireni današnjim simbolima koji prate proslavu neustavnog dana pobija stav Ustavnog suda RS.
Jasno je da će Ustavni sud BiH ponovo odlučivati o zakonu u RS-u koji je ovo omogućio, ali treba ponovo ukazati na apsurdnost činjenice da je na čelu Ustavnog suda RS Džerard Selman, koji je u organizacionom odboru NSRS za obilježavanje neustavnog dana RS!
Znači, predsjednik entitetskog Ustavnog suda u RS ne poštuje odluke Ustavnog suda BiH još ih direktno krši i uz to je u odboru koji organizuje proslavu tog dana, a koji je formiralo tijelo, to jeste Narodna skupština RS koja je donijela zakon o čijoj je ustavnosti odlučivao Sud na čijem je čelu Selman!