mnogi kalkuliraju

U Bijeljini poskupljuje hljeb, u Banjoj Luci je cijena najviša

Povećanje cijene električne energije i rast troškova za plate razlog je zbog kojeg će pekari u Semberiji povećati cijenu hljeba i to najvjerovatnije od februara.

Za sada su jedino pekari bijeljinske regije naumili to da urade, dok ostali neće mijenjati cijenu ili još kalkulišu.

Inače, u Bijeljini i ostalim opštinama Semberije cijena hljeba je najniža u cijeloj RS, a u odnosu na Banju Luku, vekna polubijelog hljeba od 600 grama je jeftinija za čak 25 posto. Jeftiniji su i ostali pekarski proizvodi.

Korekcija cijena

"Sigurno ćemo ići sa korekcijiom cijena, samo čekamo kako će se rast električne energije i povećanja troškova za plate odraziti na cijene našeg repromaterijala, poput ulja i margarina.

Onda ćemo napraviti kalukulaciju i odredit ćemo cijenu", objašnjava za Fenu Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara i mlinara regije Bijeljina.

On kaže da u ovom momentu ne može govoriti za koliko će cijena biti promjenjenja, ali obećava da će rast biti srazmjeran povećanju troškova u poslovanju.

Njegov kolega iz Banje Luke Saša Trivić kaže da najvjerovatnije u banjalučkoj regiji cijene hljeba i pekarskih proizvoda neće biti promijenjene.

"Cijene u Banjoj Luci su velike, smanjenja je kupovna moć i to gledamo svaki dan. Prošle godine smo imali pad prodaje za 10 odsto i to svakako ima veze sa rastom cijena, ne samo hljeba, već sa povećanjem svih ostalih troškova života u Banjoj Luci", objašnjava Trivić.

Vekna polubijelog hljeba u Banjoj Luci je i do 2,20 KM.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, godišnji rast cijene polubijelog hljeba u RS je 8,43 posto.

Mjeru koju uzimaju jeste u kilogramima, pa je tako prosječna cijena kilograma polubijelog hljeba na nivou RS u novembru prošle godine iznosila 3,86 KM, a u novembru 2023. godine 3,56 KM.

Sve više prave sami

Kada je u pitanju bijeli hljeb, Ministarstvo trgovine i turizma RS je u februaru prošle godine propisalo maksimalnu cijenu od 1,90 KM na veknu od 600 grama. Ta odluka je, kako kažu u Ministarstvu trgovine RS, i dalje na snazi.

Međutim, pekari kažu da se taj hljeb najmanje prodaje.

"Ljudi jedu sve manje hljeba, dok se istovremeno povećao broj onih koji sami prave hljeb", tvrdi Saša Trivić.

Podsjećamo, od 1. januara u RS je skuplja električna energija za 15 odsto za privredu. Osim toga, očekuje se da Vlada RS do kraja mjeseca odredi iznos najniže plaće.

To će, kako kažu privrednici, uticati na povećanje troškova u poslovanju zbog čega najavljuju prebacivanje tereta na krajne korisnike, odnosno potrošače.