Rumuni u petak prostestuju protiv decembarskog otkazivanja predsjedničkih izbora na kojima je malo poznati proruski kandidat pobijedio u prvom krugu.
Iako mali, protesti se nastavljaju od 6. decembra, kada je Ustavni sud poništio izbore dva dana prije drugog kruga. Potez je uslijedio nakon što su državni dokumenti pokazali da je glavni kandidat Calin Georgescu imao koristi od nepoštene kampanje na društvenim mrežama koju je vjerojatno orkestrirala Rusija.
Moskva je negirala bilo kakvo miješanje u izbore u Rumuniji.
Odluka o otkazivanju predsjedničkih izbora dodatno je oslabila povjerenje javnosti u državne institucije, polarizirala birače gnjevne političkim sukobima i optužbama za korupciju glavnih stranaka te ojačala oštre desničarske i ultranacionalističke stranke, koje sada drže više od trećine parlamentarnih mjesta.
Georgescuov advokat podnio je u petak zahtjev Ustavnom sudu za vraćanje rezultata izbora. Georgescu, koji nije bio prisutan, pozvao je svoje pristalice da se pridruže protestu.
Otprilike 4.000 pristalica okupilo se ispred suda s lažnim kovčegom s natpisom "demokratija".
Mahali su nacionalnim zastavama, nosili kršćanske ikone i slike Georgescua i skandirali "Želimo glasati" i "Vratite drugi krug".
Rumunska vladajuća koalicija pristala je ove sedmice ponoviti predsjedničke izbore u dva kruga 4. i 18. maja, skoro šest mjeseci nakon otkazanih izbora.
Predsjednik u odlasku Klaus Iohannis, čiji je mandat istekao 21. decembra, ostat će na čelu države do izbora svog nasljednika.
Ostaje nejasno hoće li Georgescu, koji je kritičan prema NATO-u i protivi se rumunskoj podršci Ukrajini protiv ruske invazije, moći ponovno kandidirati za predsjednika.
Rumunija ima najdužu kopnenu granicu s Ukrajinom od svih članica Evropske unije i NATO-a. Pomogla je u izvozu miliona tona ukrajinskog žita kroz svoju crnomorsku luku Constanta, obučavala ukrajinske pilote borbenih aviona i donirala bateriju protuzračne obrane Patriot Kijevu, prenosi Reuters.