Višegodišnji trend rasta broja izdanih dozvola za strane radnike u Hrvatskoj lani je nastavljen povećanjem za 20 posto.
Prošle godine ukupno ih je izdano 206.529 ili 34.000 više nego godinu prije, pokazuju najnoviji podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske.
Podaci o uplati
Ukupan broj dozvola, doduše, ne znači da ih baš toliko i radi u Hrvatskoj - na temelju podataka o uplatama doprinosa računa se da ih je tu zapravo šezdesetak hiljada manje.
Osim što neki od radnika za koje su izdana odobrenja za boravak i rad odlaze drugdje, dio objašnjenja je i u tome što se pri promjeni poslodavca izdaje nova dozvola, prenosi Poslovni dnevnik.
Kako bilo, od ukupnog broja 132,2 hiljade dozvola odnosilo se na nova zapošljavanja (godinu prije 113.000).
U nešto manje od 57.000 slučajeva posrijedi su bila produženja, a preostalih 17,4 hiljade sezonska zapošljavanja.
Njih je ujedno bilo nešto manje u poređenju s 2023., ali to nije rezultat smanjenja u turizmu i ugostiteljstvu, gdje je i prošla godina bila u znaku rasta.
Isto tako, statistika dozvola za 2024. potvrdila je da su građevinarstvo i turističko-ugostiteljske djelatnosti i nadalje sektori u kojima se manjak domaće radne snage najmasovnije nadomješta stranim radnicima.
Na njih se odnosi 36 odnosno 27 posto lanjskih dozvola.
Rast dozvola
Relativno gledano, međutim, u odnosu na prethodnu godinu najveći rast izdavanja dozvola zabilježen je u trgovini – s porastom za 54 posto (na 7.925) te u djelatnostima saboraćaja i veza s rastom za 40 posto (na 16.149). Kao i godinu prije, najviše odobrenja odnosilo se na radnike iz Bosne i Hercegovine.
No, podatak da ih je lani bilo 38.100 ili za gotovo 140 manje nego 2023. samo je dodatna potvrda postepenog iscrpljivanja “bazena” radne snage iz susjednih zemalja koje poslodavci inače preferiraju – i zbog toga što s njima nema jezičnih barijera, ali i zato što je uglavnom ipak riječ o kvalificiranijim radnicima.
Broj dozvola za radnike iz Srbije prošle je godine bio nešto veći nego prethodne (nešto manje od 28.000 naspram 24.000), ali s drugog su ih mjesta, barem MUP-ovoj statistici izdanih dozvola, potisnuli Nepalci.
Za državljane te azijske zemlje broj odobrenja porastao je u godišnjim usporedbama za više od 50 posto, s oko 23,5 na 35,6 hiljada.