njemačka

Nemoguća misija Olafa Scholza

Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) ulazi u izbornu utrku za Bundestag s kancelarom Olafom Scholzom na čelu.

Na izvanrednom stranačkom kongresu u Berlinu 600 delegata velikom većinom potvrdilo je Scholza za kancelarskog kandidata.

Šest tjedana prije izbora stranka se javnosti predstavlja kao jedinstvena, iako je prije toga kandidatura 66-godišnje kancelarke bila kontroverzna.

Scholz sa semafor koalicijom, koju su činili SPD (crveni), Zeleni i liberali (žuti), doživio je prerani neuspjeh slomom vlade početkom studenoga. Zato će se glasanje održati već 23. februara.

U aktualnom istraživanju javnog mnijenja javnog servisa ARD čak 77 posto građana nezadovoljno je Šolčevim radom. Nijedan kancelarski kandidat iz drugih stranaka nema lošije rezultate.

Zbog toga se u SPD-u tjednima raspravljalo treba li umjesto njega u izbornu utrku ući neka popularnija osoba iz redova socijaldemokrata.

Međutim, Scholz ne bi bio Scholz da ga je taj argument pogodio. Jedno od njegovih načela je da ankete treba uzeti u obzir, ali ne slijediti ih, prenosi Deutsche Welle.

Čvrsta vjera u vlastite sposobnosti i sposobnost da bude uporan kada nešto želi jedan su od njegovih ključnih aduta.

Na stranačkom kongresu Soltz se predstavio odlučno i borbeno. To možda i ne čudi jer se ipak radi o njegovom političkom opstanku.

Ako SPD izgubi izbore za Bundestag, Scholz će postati kancelar s najkraćim stažem u povijesti SR Njemačke s nešto više od tri godine mandata.

Ankete pokazuju upravo to, s obzirom na to da SPD trenutno uživa tek upola manju potporu vodeće Kršćansko-demokratske unije CDU/CSU s potporom od 15 posto.

Puno toga se još može dogoditi do dana izbora. To je mantra kojom socijaldemokrati i njihov kandidat ulijevaju nadu.

"Ovo je stvarno ozbiljno vrijeme, vrijeme u kojem se događaju dramatične stvari. Stvari koje nitko prije nekoliko godina, možda čak i prije nekoliko mjeseci ili tjedana, ne bi pomislio da su moguće", rekao je Scholz u gotovo sat vremena dugom govoru za delegati.

Za sedam dana Donald Trump preuzima dužnost predsjednika SAD-a. Već izaziva diplomatske potrese s teritorijalnim zahtjevima za Grenland, Panamski kanal i Kanadu.

Njegov zahtjev da svaka članica NATO-a izdvoji pet posto BDP-a za obranu izazvao je šok širom Evrope.

Međutim, Trumpove prijetnje i zahtjevi kancelarki bi mogli donijeti poneki poen u predizbornoj kampanji. Scholz je na kongresu još jednom odbacio Trumpove teritorijalne pretenzije.

"Načelo nepovredivosti granica vrijedi za svaku državu, bez obzira nalazi li se istočno ili zapadno od nas. Toga se načela moraju pridržavati sve zemlje. Nijedna država nije tuđe dvorište, niti se male zemlje trebaju bojati velikih susjeda. To je bit onoga što nazivamo zapadnim vrijednostima, našim vrijednostima", rekao je Soltz.

Ova situacija podsjeća na 2003. godinu kada se tadašnji socijaldemokratski kancelar Gerhard Schröder tokom predizborne kampanje usprotivio invaziji na Irak pod vodstvom američkog predsjednika Georgea W. Busha.

Njegovo protivljenje dobio je veliku podršku u Njemačkoj, a na kraju je Schröder neočekivano pobijedio na izborima.

SPD je svjestan da će međunarodna scena postati još turbulentnija nakon 20. januara.

Prije gotovo tri godine počeo je rat u Ukrajini, a SPD, kako ističe Solz, podržava Ukrajinu bez obzira na sve.

Istodobno, Scholz kao kancelar i njegova stranka brinu se da Njemačka ne bude uvučena u taj rat.

SPD se nada da će mobilizirati još neodlučne birače. Do sada se mnogi građani nisu ozbiljnije bavili stranačkim programima.

U svom programu pod nazivom "Više za tebe. Bolje za Njemačku" SPD se zalaže za jaku državu i ravnotežu između bogatih i siromašnih.

Više ulaganja u gospodarstvo, infrastrukturu i odbranu trebalo bi financirati višim porezima bogatima i većim zaduživanjem države. Zalažu se za ponovno uvođenje poreza na bogatstvo i veće oporezivanje velikih nasljedstava.

SPD upozorava da se politika prema migracijama i pružanju azila ne smije skrenuti udesno. Njemačka mora ostati moderna useljenička zemlja.

"Troje od 10 ljudi u našoj zemlji ima migrantsko podrijetlo. Oni koji ovdje žive i rade dugoročno, koji su dobro integrirani i govore njemački trebali bi postati dio naše zemlje i sudjelovati u našoj demokraciji", kaže Scholz.

SPD se, kako stoji u njihovom programu, zalaže za proširenje EU, posebno za zemlje zapadnog Balkana.