Gotovo polovica proteinskih prahova na tržištu sadrži opasne razine toksičnih teških metala povezanih s rakom i autizmom, pokazuju ispitivanja.
Istraživači su otkrili olovo, arsen i kadmij, metale koji se povezuju s rakom, oštećenjem mozga i autizmom, u najpopularnijim dodacima koji se prodaju diljem SAD. Iz Clean Label Projecta testirali su 160 proizvoda i utvrdili da su biljni i potpuno prirodni dodaci prehrani bili najgori, pri čemu je više od tri četvrtine njih bilo pozitivno na visoke razine olova.
Osim testiranja na olovo, čija izloženost također može uzrokovati oštećenje organa, visoki krvni pritisak i anemiju, istraživači su testirali teške metale poput kadmija i arsena te bisfenole koji se povezuju s rakom kože, pluća, prostate, bubrega, mjehura, jetre, dojke, jajnika, testisa i maternice, prenosi Daily Mail. Nijedna količina izloženosti olovu nije sigurna. Ali budući da se prirodno pojavljuje u zemljinoj kori i stoljećima se koristi u modernoj industriji, nemoguće ga je potpuno eliminirati iz života i okoliša.
Utvrđeno je da organski proizvodi imaju višu razinu kontaminacije teškim metalima, u prosjeku tri puta veću količinu olova i dvostruko veću količinu kadmija u usporedbi s ispitanim neorganskim opcijama. Posebno su problematični bili proteinski prahovi na biljnoj bazi , koji su također sadržavali tri puta više olova od prahova na bazi sirutke. Nadalje, proteini s okusom čokolade sadržavali su oko četiri puta više olova od vrsta vanilije.
Razlog zašto su proizvodi biljnog podrijetla imali više metala je taj što biljke prirodno apsorbiraju teške metale iz tla koje je zagađeno rudarstvom, industrijskim otpadom i nekim pesticidima i gnojivima. Slično tome, zrna kakaovca mogu apsorbirati olovo iz zemlje ili zraka tokom procesa fermentacije i sušenja, što bi objasnilo zašto su proteini s okusom čokolade bili posebno problematični.
Trovanje olovom povezano je sa smanjenim kvocijentom inteligencije i poteškoćama u razvoju kod djece, kao i sa oštećenjem bubrega i mozga, srčanim bolestima, neplodnošću, disfunkcijom štitnjače, gubitkom pamćenja i Alzheimerovom bolešću kod odraslih.
U Clean Label Projectu koristili su Prop 65 kao oznaku. Više od 79 posto organskih praškova premašilo je razinu olova Prop 65, a 41 posto imalo je razinu dvostruko veću od zakonskog maksimuma. Sedamdeset i sedam posto prašaka na biljnoj bazi imalo je više olova od preporučenog u usporedbi s 28 posto praha sirutke i 26 posto praha kolagena.
Prethodno istraživanje projekta Clean Label pronašlo je slične zabrinjavajuće rezultate u vezi s problematičnim kontaminantima. U tom je izvještaju više od polovice testiranih proteinskih prahova imalo visoke razine BPA ili bisfenola A. BPA je hemikalija koja se obično koristi u plastici koja remeti hormone u tijelu, uzrokujući probleme s plodnošću, probleme u spolnom razvoju i druge probleme. Izloženost BPA se u istraživanjima sve više povezuje s rakom dojke. BPA je endokrini disruptor koji oponaša hormon estrogen, što dovodi do promjena u razinama hormona što može dovesti do rasta i širenja stanica raka.
Clean Label Project nije naveo robne marke koje je testirao za najnovije izvješće.
Znakovi toksikacije teškim metalima
Znakovi akutne toksikacije teškim metalima su: jaki grčevi, vrtoglavica, povraćanje, otežano disanje, oštećenje motoričkih i kognitivnih sposobnosti. Znakovi da su veće količine teških metala prisutne u tijelu i da je potrebna detoksifikacija su suptilniji:
- umor
- glavobolja
- akne
- loša probava, nadutost, plinovi
- problemi s hormonima, neplodnost, preeklampsija
- pretjerano znojenje
- debljanja u predjelu struka
- snažna žudnja za određenim namirnicama
- buđenje usred noći
- bolni zglobovi
- promijene raspoloženja.
Prisutnost teških metala može se otkriti analizom kose, osim toga ovim testom se može otkriti i stanje metabolizma, nivo šećera u krvi, upalne bolesti.