WIND program

Klinika za hemodijalizu KCUS-a dobila priznanje za kontinuirani razvoj hemoperfuzije u BiH

Klinici za hemodijalizu KCUS-a uručena je Zahvalnica za uspostavljanje i doprinos kontinuiranom razvoju hemoperfuzije u Bosni i Hercegovini, a kao rezultat sudjelovanja u "Wind programu", koji je inicirao Jafron Biomedical Co., Ltd. (Kina/)putem ovlaštenog distrubutera D. Med Heathcare BH d.o.o.

Učešće u WIND programu ima višestruke benefite za Kliniku za hemodijalizu i dijalizne pacijente u našoj zemlji, jer omogućava usluge hemoperfuzije pacijentima koji trebaju tu vrstu usluge, te obezbijeđuje naučno relevantne podatke o provedenim procedurama.

Zahvaljujući ovom programu Klinika za hemodijalizu bi ubrzo mogla dobiti status referalnog centra za hemoperfuziju. Osim toga, ovim programom je omogućeno jačanje naučne baze kao osnove za diseminaciju znanja na nivou države i međunarodnom planu.

Prema riječima VD šefice Klinike Amele Bećiragić na Klinici za hemodijalizu se od 2019. godine rade dvije vrste hemoperfuzije, i to hemoperfuzija medijatora upale i citokina kod pacijenata u jedinicama intenzivnog liječenja sa hemoperfuzorom HA330 i hemoperfuzija uremijskih toksina srednje molekularne mase i uremijskih toksina vezanih za proteine kod pacijenata na hroničnoj hemodijalizi sa hemoperfuzorom HA130.

"Prvenstveno upotreba hemoperfuzora HA130 je bila namjenjena za korištenje kod hemodijaliznih pacijenata koji su kandidati za transplantaciju bubrega radi očuvanja organizma, poboljšanja opšteg stanja i sveukupno bolje pripreme pacijenata za presađivanje organa. U proteklom periodu, shodno broju dobijenih hemoperfuzora uključivali smo navedene hemoperfuzore HA130 i hemodijaliznim pacijentima koji nisu bili kandidati za transplantaciju bubrega, a imali su kliničke indikacije za korištenjem istih, kako bismo pacijentima poboljšali kvalitet života, produžili životni vijek te doveli do uštede u sistemu zdravstva, jer njihovom primjenom se smanjuju troškovi liječenja komplikacija hemodijaliznih pacijenta (liječenje sekundarnog hiperparatiroidizma, hipertenzije, anemije) što dovodi do prevencije invalidnosti i smanjenja mortaliteta", ističe prim. dr. Bećiragić.

U sklopu razmjene informacija na međunarodnom nivou, Klinika za hemodijalizu je ostvarila značajan uspjeh i privukla pažnju međunarodnih stručnjaka tokom učešća na više međunarodnih Webinara održanih u Kini, Mauricijusu, Omanu, Vicenzi.

Početkom 2024. godine na Klinici za hemodijalizu je prvi put obavljena ekstrakorporalna potpora jetre putem dvostrukog plazma molekularnog adsorpcijskog sistema (DPMAS) za pacijenta sa teškim oštećenjem jetre koji je bio hospitaliziran na Klinici za gastroeneterohepatologiju.

"Ovom prilikom su educirani ljekari i medicinsko osoblje a procedura je rađena pod supervizijom stručnjaka Jafron Biomedical Co., LTD iz Kine online i prisustvo specijaliste za aplikacije D.med Healthcare BiH d.o.o. Svaka nova procedura i inovacija u liječenju naših bolesnika je od neprocjenjivog značaja u liječenju, pogotovo ako u obzir uzmemo porast broja dijaliznih pacijenata. Na našoj Klinici se trenutno dijalizira 250 pacijenata na hroničnom programu hemodijalize. Ovako veliki broj dijalizne populacije uzrokovan je prije svega životnom dobi (40 posto iznad 65 godina starosti, stalnim porastom broja pacijenata sa dijabetesom), te nedovoljnom prevencijom HBB na nivou primarne zdravstvene zaštite. Dijalize se obavljaju u četiri smjene, osim lokaliteta na Ilidži, gdje se hemodijalize obavljaju u jednoj smjeni", pojašnjava prim. dr. Bećiragić.

Pored svakodnevnog obavljanja standardnih hemodijaliza, na Klinici za hemodijalizu se rade i akutne dijalitičke metode u Intenzivnim njegama unutar KCUS-a kod kritično oboljelih pacijenata kao i plazmafereze za teške bolesnike hematološke i neurološke klinike. Trenutno Klinika za hemodijalizu raspolaže sa 7 pokretnih hemodijaliznih aparata (multifiltrata), te pruža usluge pacijentima u intenzivnim njegama Klinike za anesteziju i reanimaciju, Klinike za kardiovaskularnu hirurgiju, Klinike za infektivne bolesti a po potrebi i drugim intenzivnim njegama KCUS-a kod pacijenta koji su priključeni na kontinuiranu mehaničku ventilaciju.

"U toku protekle godine na Klinici za hemodijalizu urađeno su 33. 204 hroničnih hemodijaliza, 1.035 akutnih hemodijaliza i 350 akutnih hemodijaliza na pokretnim aparatima (MF) u Intenzivnim njegama KCUS-a. Imali smo i 576 prvih pregleda, te smo Klinika koja nema evidentirane pacijente na listi čekanja za zdravstvene usluge iz oblasti dijagnostike i specijalističko - konsultativne zdravstvene zaštite", kazala je prim. dr. Bećiragić, saopćeno je iz Pressa KCUS-a.