Ruski energetski sektor pretrpio je niz nedavnih udaraca koji su naštetili izvozu ključnom za finansiranje invazije ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu.
Nakon američkih sankcija na rusku naftu njeni ključni trgovinski partneri Kina i Indija odbile su isporuke te robe.
Energetski analitičar iz Berlina Tom O'Donnell rekao je za Newsweek da bi najnovije sankcije mogle značajno naškoditi Moskvi.
Ciljanje na naftu
Ciljanje na rusku naftu moglo bi biti ključno oružje koje bi budući predsjednik Donald Trump mogao upotrijebiti kao polugu protiv Putina.
Moskva je također optužila Ukrajinu za pokretanje neuspjelog napada dronom na posljednji veliki plinovod u Evropi.
Sve manji prihodi od prirodnog plina prethodili su potezu energetskog diva Gazproma koji je predložio smanjenje broja zaposlenih.
Ruski energetski sektor glavni je generator prihoda za zemlju, a izvoz prirodnog plina i nafte ključni su za Putina kako bi ispunio svoje planove za vojnu potrošnju, koja će 2025. iznositi trećinu državnog budžeta.
Sankcije na ovu robu mogle bi ugroziti sposobnost ruskog vođe da vodi rat.
Nekoliko dana prije nego što će predsjednik Joe Biden napustiti Bijelu kuću i ustupiti mjesto Trumpu, Sjedinjene Američke Države su 10. januara najavio svoje najoštrije sankcije za ruski energetski sektor.
To je uključivalo zajedničko obećanje s Velikom Britanijom da će blokirati proizvođače nafte Gazprom Neft i Surgutneftegas i sankcionirati brodove koji su dio "flote u sjeni" koju je Rusija koristila kako bi izbjegla ograničenje cijena od 60 dolara.
Blokada tankera
SAD je također poduzeo korake da blokira dva aktivna projekta ukapljenog prirodnog plina (LNG), veliki ruski naftni projekt i subjekte iz trećih zemalja koji podržavaju ruski izvoz energije.
Pozivajući se na neimenovanog indijskog zvaničnika, Bloomberg je objavio da Indija neće dopustiti iskrcavanje tankerima protiv kojih je SAD odobrio sankcije.
O'Donnell je za Newsweek rekao da su nasukani brodovi pokazali da bi prošlosedmične sankcije bile efikasnije od gornje granice cijena nafte, pogotovo jer se izvoz ruske nafte smanjivao zbog kvota OPEC+ (Organizacija zemalja izvoznica nafte) i prezasićenog tržišta.
O'Donnell je dodao da bi, ako Trump doista želi snažno pogurati Putina za dogovor o okončanju rata, mogao sankcionirati izvoz naftnih proizvoda iz Rusije.
"Ako Donald Trump zaista želi povrijediti Rusiju, kao dio svog nastojanja da postigne dogovor s Putinom, on jednostavno može sankcionirati izvoz naftnih proizvoda iz Rusije, posebno iz ruskih izvoznih terminala na zapadu.
To bi moglo biti razorno za ruski izvoz i Rusiju prihode od izvoza", rekao je O'Donnell.