Izraelska vojska počela je da se priprema za povlačenje sa koridora Filadelfija duž granice Gaze i Egipta, dok čeka finaliziranje dugo očekivanog sporazuma o razmjeni zarobljenika, objavio je izraelski javni servis KAN kasno uveče.
"U Južnoj komandi izraelske vojske u protekla 24 sata održani su sastanci i procjene situacije u pripremi za postepeno povlačenje iz Pojasa Gaze, kada sporazum o prekidu vatre stupi na snagu", objavio je emiter.
Pozivajući se na neimenovani sigurnosni izvor, KAN je objavio da se izraelska vojska priprema za povlačenje sa palestinske strane prelaza Rafah ubrzo nakon potpisivanja sporazuma.
"Izraelsko povlačenje sa koridora Filadelfija (duž granice Gaze i Egipta) koordinisano je sa izraelskim, egipatskim i američkim sigurnosnim zvaničnicima", objavili su mediji.
Dodaje se da će se "vojska povući iz Filadelfijskog koridora u prvih nekoliko dana nakon potpisivanja sporazuma s Hamasom".
Međutim, dodaje se da vojsci "može biti potrebno i do sedam dana da demontira svoje položaje i infrastrukturu koju je uspostavila u osovini Netzarim u centralnoj Gazi".
Dalje je pojašnjeno da se "vojska sprema uspostaviti tampon zonu duž granice s Pojasom Gaze i da je već srušila sve zgrade na području od više od kilometra duž granice, bez navođenja smjera".
Katar je rano u utorak rekao da su pregovori o prekidu vatre u Gazi u "konačnim detaljima" i da je najava sporazuma "neminovna".
"Nacrt sporazuma je uručen i Hamasu i Izraelu, a glavne prepreke u ključnim spornim pitanjima između dvije strane su riješene", rekao je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Majed al-Ansari na konferenciji za novinare u Dohi.
Palestinska grupa otpora Hamas također je potvrdila da je sporazum o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika u Gazi u "završnoj fazi".
U izraelskim napadima u Gazi od oktobra 2023. godine ubijeno je više od 46.600 Palestinaca, većinom žena i djece.
Izrael je nastavio rat prkoseći rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a koja poziva na hitan prekid vatre.
Međunarodni krivični sud izdao je u novembru naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Izrael se također suočava sa slučajem genocida na Međunarodnom sudu pravde zbog rata u palestinskoj enklavi.