Kompanija Meta, u saradnji sa Baskijskim centrom za spoznaju, mozak i jezik, razvila je model AI (umjetna inteligencija) koji je sposoban da rekonstruira rečenice iz moždane aktivnosti sa preciznošću do 80 procenata.
Istraživanje se oslanja na neinvazivnu metodu snimanja mozga i, prema navodima kompanije, moglo bi da zacrta put tehnologije koja pomaže ljudima koji su izgubili sposobnost govora.
Za razliku od postojećih interfacea mozak-računar, koji često zahtijevaju invazivne implante, Metin pristup koristi magnetoencefalografiju (MEG) i elektroencefalografiju (EEG).
This is HUGE!!! 🚨🚨🚨
— Mark Sinjou (@MarcJ2327) February 16, 2025
🧠Using MEG & EEG, which are non-invasive tools that track brain activity, the Meta AI research team was able to train an AI model to reconstruct sentences directly from brain signals.
🚨 The AI accurately decodes 80% of characters just from brain signals pic.twitter.com/Lij7seQPNQ
Ove tehnike mere moždanu aktivnost bez operacije. AI model je obučen na snimcima mozga 35 volontera dok su kucali rečenice.
Kada se testira na novim rečenicama, Meta tvrdi da može tačno da predvidi do 80 posto karaktera unesenih koristeći MEG podatke — najmanje dvostruko efikasnije od dekodiranja zasnovanog na EEG-u, prenosi B92.
Ipak, ovaj metod i dalje ima ograničenja. MEG zahtijeva magnetno zaštićenu prostoriju, a učesnici moraju da ostanu mirni radi preciznih očitavanja.
Tehnologija je također testirana samo na zdravim osobama, tako da njena efikasnost za one sa povredama mozga ostaje neizvjesna.
Osim dekodiranja misli u tekst, Meta AI također pomaže istraživačima da shvate kako mozak pretvara ideje u jezik.
AI model analizira MEG snimke, prateći moždanu aktivnost na nivou milisekundi. Otkriva kako mozak pretvara apstraktne misli u riječi, slogove, pa čak i pojedinačne pokrete prstiju prilikom kucanja.