Broj zaraženih koronavirusom u 202 države i teritorija širom svijeta prešao je u četvrtak 500 hiljada, a Sjedinjene Američke Države su od Kine preuzele titulu zemlje s najviše slučajeva.
Od sveukupno 531 hiljade slučajeva njih više od 60 hiljda potvrđeno je u posljednja 24 sata, a više od 2.500 novih smrtnih ishoda u 59 država je povećao brojku preminulih na 24.000, pokazuju brojke agencije Reuters rano u petak.
To četvrtak čini dosad najsmrtonosnijim danom otkad je izbila pandemija koronavirusa, sa Španijom i Italijom koje su svaka izvijestile o 700 preminulih.
Otprilike trećina novih slučajeva zabilježena je u SAD-u koji testira sve više ljudi. U posljednja 24 sata otkriveno je 17 hiljda zaraženih, a bilo je 281 preminulih, što je najveća jednodnevna brojka otkad se virus pojavio u toj državi.
Kina, koja je najavila zatvaranje granice za strane državljane od subote, izvijestila je o pet smrtnih i 55 slučajeva zaraze, dodavši kako je riječ o uvezenim slučajevima, osim njih dva.
To je pad u odnosu na 67 novih slučajeva u Kini koliko ih je bilo dan ranije. U najmnogoljudnijoj svjetskoj državi time je broj zaraženih od početka epidemije narastao na 81.340, s 3292 smrtna ishoda.
Najveću brigu Kini sad predstavljaju uvezeni slučajevi zaraze, većinom kod kineskih državljana koji se vraćaju iz inozemstva.
Provincija Hubei, regija s oko 60 miliona stanovnika, mjesto izbijanja epidemije, u četvrtak nije imala nijedan novi slučaj, dan nakon što je ublažila mjere karantene i otvorila svoje granice.
Broj slučajeva u Latinskoj Americi u četvrtak je prešao 10.000, s brzim širenjem u Brazilu, Čileu i Ekvadoru.
Zemlje u kojoj su epidemije izbile u februaru sada bilježe rast broja oporavaka.