Svijet

Šta se dešava u Jerusalemu? Zavladao je potpuni haos zbog kojeg su otvoreno reagirale i SAD, iz UN-a: Uvod u ratni zločin

U petak je u Jerusalemu povrijeđeno više od 200 Palestinaca i 17 izraelskih policajaca.

Do nasilja je došlo nakon što su se hiljade vjernika okupile u džamiji Al-Aqsa, a tu su ih dočekale su jake policijske snage.

Izraelske policijske snage ispaljivale su gumene metke i šok bombe, te su hapsile.

Sukob je uslijedio nakon što su na početku svetog mjeseca Ramazana izbili noćni protesti zbog policijskih ograničenja na popularnom okupljalištu.

Demonstracije su posljednjih dana ponovno pokrenute prijetnjom deložacijom desetine Palestinaca iz njihovih domova u četvrti Sheikh Jarrah u istočnom Jeruzalemu, na što obje strane polažu pravo tokom sukoba koji traje desetljećima.

U okrugu Sheikh Jarrah nalaze se potomci izbjeglica koje su protjerane ili raseljene tokom rata 1948. godine u onome što su Palestinci prozvali Nakba (katastrofa).

Godine 1956., 28 izbjegličkih porodica dobilo je stambene jedinice u sporazumu između UNRWA-e (Agencije za pomoć i rad Ujedinjenih naroda) i vlade Jordana, kako bi pomogle pružiti utočište obiteljima u sklopu sporazuma o preseljenju. To je značilo da će porodice dobitii vlasništvo nad zemljom, ali to se nikada nije dogodilo i dovelo je do trajne pravne bitke.

Nakon izraelske okupacije Zapadne obale 1967. godine, doseljenici su zatražili vlasništvo nad zemljom, unatoč međunarodnom pravu koje smatra da nemaju pravnu vlast nad stanovništvom koje ono zauzima. Međutim, doseljeničke skupine pokrenule su nekoliko uspješnih tužbi za prisilno iseljavanje Palestinaca iz šeika Jarre od 1972.

43 Palestinca je 2002. godine bilo je primorano na iseljenje iz svojih domova, a mnogi su raseljeni.

Šest godina kasnije obitelji Hanoun i Ghawi bile su prisiljene napustiti svoje domove, a 2017. obitelj Shamasneh također je deložirana iz svog doma od strane izraelskih doseljenika.

U nedjelju je okružni sud u Jeruzalemu izjavio da još šest palestinskih obitelji u Sheikh Jarrah moraju napustiti svoje domove unatoč tome što tamo žive već generacijama.

Izraelski vrhovni sud bit će domaćin još jednog ročišta o tom pitanju u ponedjeljak, dok zemlja slavi okupaciju istočnog Jeruzalema u onome što je poznato kao "Dan Jeruzalema".

Zanimljivo je da su prvi put otvoreno reagirale i SAD i to protiv svog dugogodišnjeg saveznika Izraela. Iz Bijele kuće stiglo je saopćnje u kojem navode da su "duboko zabrinuti" i zbog nasilja i zbog prijetnji deložacijama, te su u kontaktu s čelnicima s obje strane kako bi pokušale deeskalirati napetosti.

"Ključno je izbjegavati korake koji povećavaju napetosti ili nas udaljavaju od mira", rekao je američki State Department u izjavi.

Evropska unija također je pozvala na smirenost. Rekli su da su zbog potencijalne deložacije "ozbiljno zabrinute", dodajući da su takve akcije "nezakonite prema međunarodnom humanitarnom pravu i služe samo za poticanje napetosti na terenu".

Susjedni Jordan, koji je sklopio mir s Izraelom 1994. godine i čuvar je muslimanskih svetih mjesta u Jeruzalemu, također je osudio postupke Izraela, kao i zaljevsko kraljevstvo Bahrein, koje je prošle godine normaliziralo odnose s Izraelom u sporazumu s SAD-om.

“Nećemo prepoznati ovu imovinu kao vlasništvo doseljenika. Živimo u tim domovima više od 60 godina i napustićemo svoje domove tek kad nas odvedu u grobove ”, rekao je Saleh Diab, stanovnik Sheikh Jarrah, za AJ Plus.

Politički čelnici, aktivisti i društveni utjecaji izrazili su svoju zabrinutost i zabrinutost zbog trenutne situacije u Jeruzalemu, s hashtagom '#SaveSheikhJarrah' u trendu na društvenim mrežama.

UN je u međuvremenu rekao da su prisilne deložacije Palestinaca iz Izraela "potencijalni ratni zločin".