Svijet

Je li stigao kraj ere ‘Čelične kupole’? Nekad moćni odbrambeni sistem štitio je Tel Aviv od raketa. Da li je Hamas šokirao sve?

U napadima na Izrael iz pojasa Gaze, kako prenosi dnevni list Ha’aretz na mrežnim stranicama, poginulo je šest osoba, a u Gazi 53. Iako su rakete bile usmjerene i na gusto naseljena područja. Što je, navodno, zasluga proturaketnog sistema “Čelična kupola” čija je uloga zaustaviti rakete kratkog dometa. The Nation, dnevni list na engleskom koji izlazi u UAE, navodi da je, prema podatcima izraelske vojske, u utorak “Čelična kupola” zaustavila 200 od nešto više od 480 raketa ispaljenih s pozicija koje drže militantni pokreti Hamas i Islamski džihad iz pojasa Gaze.

U srijedu je glasnogovornik Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) objavio da je na Izrael ukupno ispaljeno oko 850 raketa, a da ih je “Čelična kupola” presrela i uništila 85-90 posto. Taj bi postotak odgovarao navodima proizvođača koje brojni analitičari dovode u pitanje. IDF je objavio snimku djelovanja Kupole koja je zaustavila gotovo pa sve rakete koje su iz pojasa Gaze bile ispaljene prema Tel Avivu.

Da li su Iran i Hezbollah išta naučili od palestinskog Hamasa

Međutim, list Jerusalem Post pita se u svojoj analizi da li je završeno doba dominacije izraelskog sistema proturaketne odbrane “Čelična kupola”?, te dodaje: Da li su Iran i Hezbollah išta naučili od palestinskog Hamasa?

Navode kako je “Čelična kupola” uvijek imala slabost.

“Obarala je 85 do 90 posto Hamasovih raketa u ranijim rundama borbe, i to one koje su bile blizu bilo čega što anulira mnoge od projektila ispaljenih iz Gaze. Dok god je Hamas mogao malo ispaljivati raketa odjednom, ovo je bila skoro pa hermetička odbrana“, piše Jerusalem Post, prenosi Al Jazeera.

No, dugo su izvori iz obavještajne i sfere nacionalne sigurnosti upozoravali Jerusalem Post da Hezbollah ima dovoljno projektila da “zaspe Izrael sa 500 raketa dnevno, a to je nešto što bi probilo štit ‘Čelične kupole’“.

To je jedan od razloga zašto je izraelska armija (IDF) bila jako pažljiva i proračunata kada je riječ o Hezbollahu.

Ova grupa ima “150.000 ili više raketa, među kojima su stotine naprednih“, pa samim time “500 [raketa] dnevno ne bi ni ogrebalo taj arsenal“.

“Da li je Hamas šokirao sve i na svoj način probio ‘Čeličnu kupolu’“?, pita se Jerusalem Post.

Tokom rata 2014. godine Hamas je ispalio skoro 4.000 raketa, ali je to bilo tokom 50 dana.

Prosječno je ispaljivao desetak raketa dnevno, i to tokom cijelog dana, piše dalje ovaj list.

“Rekord je bio 200 raketa u jednom danu, a od 50 dana rata ispalio je više od 100 raketa dnevno samo za dvije sedmice… Također, velika većina ovih projektila je bila ispaljena na koridor Gaze, jer je Hamas imao sićušan broj projektila koji bi mogli doći do Tel Aviva i drugih područja.“

“Kada se u računicu uzme taj mali broj raketa dometa do Tel Aviva i logistički problem ispaljivanja određenog broja odjednom, Hamas onda većinom nije uspijevao probiti odbranu ‘Čelične kupole’“, nastavlja se u analizi.

U dva navrata uspjeli ispaliti više od 100 raketa u roku od nekoliko minuta

No, u utorak i u srijedu je Hamas, kako se čini, uspio u dva navrata ispaliti više od 100 raketa u roku od nekoliko minuta, a među njima je bio veći broj projektila koji su išli ka Tel Avivu.

“Ovo je skok i u broju raketa koje su krenule ka Tel Avivu, i u sposobnosti ove terorističke grupe da simultano ispali veći broj raketa. Ovo je kapacitet za koji su mnogi vjerovali da ima Hezbollah, ali da je to jako daleko od Hamasa“, piše Jerusalem Post.

Činjenica je da je čak u posljednjih 24 sata jako malo raketa Hamasa prodrlo do Tel Aviva, ali to je daleko više nego što je iko ikada očekivao.

“Ako je izraelska doktrina nakon 50-dnevnog rata u Gazi 2014. godine bila da će nadživjeti Hamas, jer je ‘Čelična kupola’ skoro pa hermetička zaštita za većinu države udaljene od koridora Gaze, ovo možda više nije ispravno.“

“Veliko se pitanje postavlja da li su procjene izraelskih obavještajaca tačne kada kažu da Hamas ima samo nekoliko stotina raketa koje mogu doći do područja Tel Aviva. Ako je to tačno, onda je Hamas iskoristio veći dio tog arsenala, čak i ako ima još hiljade raketa koje mogu doći do Beershebe, Ashdoda i okoline Gaze“, piše Jerusalem Post.

„No, ako Hamas ima više tih projektila dugog dometa, onda to može uticati na izraelske ratne planove, posebno na procjene trajanja ovog rata i na čijoj je strani vrijeme.“

Posebno se ističe kako izraelska ranjivost na djelovanje Hamasa ukazuje na ranjivost kada su u pitanju Hezbollah i Iran.

“Ako ‘jadni’ Hamas može probiti protivraketni štit sa 100 raketa za nekoliko minuta dva puta u danu, koliko štete mogu nanijeti Hezbollah i Iran s daleko moćnijim raketama i većim količinama raketa? Oni koji donose odluke i vojne strategije u Izraelu moraju ovu novu situaciju uzeti u razmatranje kada budu odlučivali koliko će aktuelno stanje trajati i koliko brzo trebaju ili ubrzati eskalaciju stanja s kopnenim snagama kako bi smanjili kapacitete Hamasa na ispaljivanju raketa (očito je da intenzivni udari IDF-a to nisu dovoljno postigli), ili da pronađu način za brži prekid vatre kako bi pravili planove za novu rundu.“

Na kraju, Jerusalem Post navodi kako izraelska vojska “također treba ponovo razmotriti brzinu koja joj je potrebna za sukob s Hezbollahom, a kamoli s Iranom“.

Čelična kupola instalirana 2011. Skupa sa Davidovom praćkom i Strijelom

“Čelična kupola” je prvi put instalirana 2011. godine i s još dva sistema, Davidova praćka, koja štiti od projektila srednjeg dometa (primarno iz Sirije) i Strijela, koja je zadužena za presretanje i uništavanje balističkih projektila koji bi mogli stići iz Irana, garantira najveću moguću sigurnost od svih vrsta napada projektilima. Kupola je u martu 2011. godine postavljena u grad Beer Sheva na jugu zemlje, 40 kilometara od pojasa Gaze, s ciljem da zaustavlja Hamasove projektile koji su dizajnirani prema sovjetskim raketama Grad. Moshe Patel, čelnik izraelske organizacija za odbranu od projektila, bio je izjavio da je do januara ove godine Kupola ukupno uništila više od 2.400 projektila ispaljenih prema Izraelu.

“Čelična kupola” se oslanja na sistem radara i analize kako bi utvrdila predstavlja li dolazna raketa prijetnju i uključuje presretač samo ako dolazna raketa predstavlja rizik da pogodi naseljeno područje ili važnu infrastrukturu. Što daje posebnu vrijednost sistema jer ne troši rakete presretače za projektile koji ne predstavljaju opasnost po ljude ili imovinu, privatnu i stratešku. Presretač uništava napadnu raketu u zraku i tako eliminira prijetnju.

Razvijen uz finansijsku i tehničku podršku Sjedinjenih Država

Hardver sistema je i danas isti kao prije deset godina, a poboljšanja se rade na nivou softvera. I zato se, kao navodi Moshe Patel, sistem lako prilagođava novim ugrozama pa čak i onima koje još ne postoje fizički na bojnom polju, ali se mogu očekivati u dogledno vrijeme.

“Čelična kupola” jedan je od temeljnih elemenata izraelskog odbrambenog sistema. Riječ je sistemu protuzračne odbrane koji su razvile izraelske kompanije Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries, uz finansijsku i tehničku podršku Sjedinjenih Država. Koje će kasnije otkupiti dva sistema.