sudbonosni datum

Danas se obilježava Dan grada: 6. april simbol je nepokorenog duha Sarajeva i njegovih građana

Sarajevo danas obilježava Dan grada. Sudbinu Sarajeva kroz noviju historiju odredili su njegovi aprili. Na 6. april 1941. Sarajevo je prvi put bombardovano, na isti dan 1945. su ga partizanske jedinice oslobodile od fašističkog okupatora, a 6. april 1992. simbolizuje prve dane opsade grada koja je trajala do 1995. godine.

Šesti april je najznačajniji datum u historiji Sarajeva. Sve što se događalo tog datuma 1941., 1945. i 1992. godine postalo je simbol otpora njegovih građana svim oblicima fašizma i mržnje prema drugom i drugačijem.

Godine 1941.. 6. aprila, njemačke snage su bombardovale aerodrom u Rajlovcu. Gradsko poglavarstvo Sarajeva donijelo je odluku o uvođenju policijskog sata te zamračivanju grada jer su u narednim danima njemački avioni nadlijetali grad bez dejstava. Zračni napadi su se nastavili, a ta bombardovanja su odnijela oko 90 života građana Sarajeva i prilično značajnu materijalnu štetu u gradu. Njemačke jedinice ušle su u Sarajevo 15. aprila.

Istog datuma, ali 1945. godine Sarajevo je oslobođeno od okupatora. U etapama se išlo iz više pravaca koncentričnim napadima na grad s ciljem stvaranja dvostrukog prstena. Istovremeno su trajale i operacije ilegalaca u Sarajevu u cilju zaštite infrastrukturnih objekata. Te operacije je predvodio iskusni ilegalac Vladimir Perić Valter.

Nakon održanog referenduma o suverenosti i nezavisnosti Bosne i Hercegovine i izlaska iz jugoslovenske zajednice, u BiH se zaoštrava sigurnosno-politička situacija. Tog 6. aprila 1992. godine, za Sarajevo sudbonosnog datuma, Evropska zajednica priznala je Bosnu i Hercegovinu kao suverenu i nezavisnu državu a potom su to učinile i Sjedinjene američke države.Šestog aprila 1992. započela je najduža opsada u modernoj historiji ratovanja. Trajala je 44 mjeseca, a grad je svakodnevno proživljavao granatiranja i snajperska djelovanja. Tokom opsade poginuo je 11.541 građanin, od toga vie od 1.600 djece, a više od 50.000 građana Sarajeva je ranjeno.

Za vrijeme opsade na Sarajevo je u prosjeku svakog dana padalo 329 granata. Rekord od 3.777 ispaljenih granata bio je 22. jula 1993. godine.

Veći dio opsade grad je bio bez vode, plina i struje, a mete agresora bile su bolnice, škole, groblja, pijace... Ipak, Sarajevo nije klonulo, njegovi stanovnici u pokazali nevjerovatnu snagu i dostojanstvo.