Nakon sjednice predsjedništva Stranke demokratske akcije (SDA), medijima se obratio predsjednik ove stranke Bakir Izetbegović.
On je iznio zaključke koje su donijeli tokom sjednice.
"Predsjedništvo SDA zahtijeva od Tužilaštva BiH i nadležnih sigurnosnih agencija da se prestanu povlačiti pred Dodikovim režimom i napadima na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
Korupcija i propast banaka
Bosanskohercegovačko pravosuđe dužno je da pokrene sve predmete protiv Dodika koje godinama drže u ladicama, uključujući i one koji se odnose na korupciju i propast banaka u entitetu RS.
SDA osuđuje namjeru vlasti entiteta RS da usvoji novi entitetski ustav, koji je u suprotnosti sa temeljnim principima Dejtonskog mirovnog sporazuma, Evropske konvencije o ljudskim pravima i Ustava Bosne i Hercegovine.
Potpuno je neprihvatljiv pokušaj da se entitet RS definira kao 'srpska država' koja ima pravo na samoopredjeljenje, te eliminacija Bošnjaka i Hrvata iz procesa odlučivanja.
SDA će učiniti sve što bude potrebno da spriječi stupanje na snagu ovakvog dokumenta", kazao je Izetbegović.
SDA od Vijeća za implementaciju mira, Visokog predstavnika i svih bitnih međunarodnih faktora traži da sa verbalnih osuda pređu na konkretne akcije koje će zaustaviti antidejtonsko djelovanje i udar na ustavni poredak od strane rukovodstva entiteta RS.
Bonske ovlasti
Krajnje je vrijeme da se korištenjem Bonskih ovlasti, sankcija, konačnom odlukom o statusu Distrikta Brčko i povećanjem prisustva EUFOR-a zbog zaštite povratnika i pomoći domaćim strukturama u održavanju mira, zaustavi napad na državu Bosnu i Hercegovinu, navode iz ove stranke.
SDA ocjenjuje da odgovornost za najveću poslijeratnu sigurnosnu i političku krizu snose i stranke Trojke (SDP, NiP i NS).
"Političko i vojno rukovodstvo Srbije iz 90-ih godina prošlog stoljeća je odgovorno za genocid počinjen u Srebrenici, kao i agresiju na Bosnu i Hercegovinu koja je donijela patnje svim narodima i građanima.
Deklaracija 'svesrpskog sabora' iz 2024. godine, te niz aktivnosti koje poduzimaju, potvrđuju da aktuelno rukovodstvo predvođeno Vučićem iznova intenzivira pokušaj realizacije velikosrpskog projekta.
Takva politika predstavlja opasnost za stabilnost cijele regije", kazao je, između ostalog, Izetbegović.
Predsjedništvo SDA osuđuje "primitivni napad Dodikovog režima i protjerivanje njemačke ministrice za Evropu Anne Luehrmann uz prijetnju upotrebe silom".
"Ovaj napad je jasna poruka i zapadnim demokratijama kakvu politiku vodi rukovodstvo entiteta RS, te ne bi smio ostati bez odgovora.
Traže da se ispita odgovornost nadležnih u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela, koja nije adekvatno reagovala.
Zahtjevaju hitnu istragu o propustima nadležnih u Graničnoj policiji BiH, koji su, unatoč raspisanoj potjernici, omogućili slobodno kretanje i prelaske bh. granice Miloradu Dodiku i Nenadu Stevandiću.