Svijet

Reportaža iz Gaze: Djeca su me pitala šta je ovo, rekao sam: Zvuk bajramskog slavlja. A onda sam Boga molio da naše rakete pogode srce Tel Aviva

Gazani su izašli na ulice u utorak navečer, navijajući za gromoglasne zvukove raketa ispaljenih prema Izraelu samo nekoliko dana nakon što je izraelska policija u Jeruzalemu izvršila raciju na jednom od najsvetijih mjesta za muslimane. Neki su zviždali i skandirali.

"Idi! Idi! Idi!" vikali su. "Bog je s vama!", govirili su raketama koje su tražile svoj cilj, piše New York Times u svojoj reportaži iz Gaze.

No, u srijedu ujutro navijanje je prestalo, jer su se stanovnici Gaze ošamutili u svojim domovima, nakon kontranapada iz Izraela, što su neki opisali kao najintenzivniji zračni napad prekograničnih izraelsko-palestinskih neprijateljstava, koji su se ponovo razbuktali početkom ove sedmice. Nakon noći sporadičnih protesta, posljednja navala trajala je jedan naizgled beskrajan sat, počevši oko 6 sati ujutro.

U jednom susjedstvu, u blizini Zeitouna i Sabre, stanovnici su provjeravali oštećenja svojih domova i kvartova i očajnički su tražili informacije o tome gdje bi projektili mogli dalje udariti.

"Osjetio sam da su gađali nasumično", rekao je Nadal Issa (27) koji je vlasnik prodavnice svadbenih potrepština.

Hamas i drugi militanti od ponedjeljka razmjenjuju vatru s Izraelom. Deseci Palestinaca ubijeni su u Gazi, uključujući najmanje 16 djece od srijede navečer, rekli su dužnosnici; u Izraelu je ubijeno najmanje šest civila, uključujući jedno dijete, piše NYT.

Ipak, u Gazi su neki rekli da nikada nisu osjećali ništa tako intenzivno kao val izraelskih napada koji je uslijedio u srijedu ujutro.

Neki su rekli da im se činilo kao da im eksplozijski valovi pogađaju lice i tijelo. Dezorijentirani, teturali su do prozora kako bi pogledali van.

“Moje se dvoje djece probudilo i pitali su me:‘Šta se događa? ’, Rekao je gospodin Issa. Razmišljajući brzo, podsjetio ih je da je blizu praznik koji obilježava kraj Ramazana. "Rekao sam im da su ovo proslave Bajrama."

Ali u razdoblju kada se muslimani mole za oprost i dobru godinu koja dolazi, ciklus odmazde koji se ove sedmice odigravao u Izraelu i Gazi nanio je gorčinu. Issa prisjetio se kako je u utorak navečer stajao kraj prozora svog doma i gledao kako rakete lete.

"Molio sam se iz srca da rakete dođu do srca Tel Aviva", rekao je.

Mohammed Sabtie, 30-godišnji mehaničar motocikla, bio je među stanovnicima Gaze koji su izašli iz domova nakon što su zračni napadi splasnuli u srijedu ujutro kako bi vidjeli štetu.

"Zvuk je bio vrlo, vrlo strašan", rekao je Sabtie. “Bilo je to poput ratnog stanja. Bilo je to prvi put da sam ikad čuo nešto slično."

Je li se bojao? Da, rekao je, ali i presretan kad je vidio Palestince kako uzvraćaju udarac.

"Naše ambicije nisu rat", rekao je Sabtie. “Naše ambicije su sigurnost i mir. Moramo to učiniti. Ne želimo da nas udaraju i vrijeđaju. Želimo uzvratiti udarac."

Dok stanovnici Gaze pokušavaju svesti na najmanju moguću mjeru rizik za svoje obitelji, svjesni su da u prepunom gradu ima malo mjesta za pronalazak skloništa, pa se odlučuju na male detalje i sreću.

Neki tokom napada ostavljaju otvorene prozore da staklo ne bi odjednom postalo nalet krhotina. Mnogi pokušavaju shvatiti iz kojeg smjera dolazi najintenzivnije bombardiranje i presele se u sobu koja je najudaljenija. Žudi se za prizemnim stanovima i sobama.

A onda, uglavnom, pokušavaju spavati, ako mogu.

U utorak navečer, jedan prodavač u uredskom tornju bio je među onima koji su se evakuirali, nakon što mu je Izrael rekao da će zgrada biti meta zračnog napada. Trgovac, koji u zgradi vodi trgovinu mjenjačnica i zatražio da ga se ne identificira, bio je shrvan. Rekao je da se nedavno zaručio i zadužio se kako bi platio svoje vjenčanje. Bojao se da će izgubiti sve.

Nekoliko sati kasnije, oko 3 sata ujutro, njegovi su se strahovi ostvarili: Kula je pogođena. Odgovor je bio gotovo trenutan - još raketa u Izrael. Stari se ciklus opet ponavljao: Rakete donose zračne napade, zračni napadi donose rakete.

Tada je utihnulo, neobično, gotovo tri sata. Još jedna prilika za pokušaj spavanja.

U jednom je domu rano u srijedu taj nemirni san poremetio telefon koji je zvonio. Pozivatelj je bio Palestinac koji je otputovao u Tursku i primijetio je na relativnu smirenost.

"Možda je ovo tišina prije oluje", rekao je.

Nedugo zatim, grmljavina jutarnjih zračnih napada preplavila je njihovo susjedstvo.