Filmski i televizijski autori i producenti obratili su se danas javnosti i zastupnicima u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH povodom kontroverzi koje prate imenovanje članova Vijeća RAK-a i problema u sistemu kolektivnog ostvarivanja autorskih prava. U njihovom pismu se navodi:
"Naime, 25.5.2021. godine Skupština BiH glasa za članove Vijeća RAK-a na čijoj listi se kao prvorangirani nalazi Antonio Beus koji je u direktnom sukobu interesa kao odgovorno lice Udruge filmske industrije (UFI), koja se predstavlja da je nosilac autorskih prava za kablovsku retransmisiju, te će na toj poziciji imati mogućnost da direktno vrši pritisak na kablovske operatere.
Podsjećamo vas da je Sud BiH u nekoliko navrata donosio pravosnažne presude po kojima se nalaže Institutu za intelektualno vlasništvo BiH da ponovi postupak dodjeljivanja dozvole za kablovsku retransmisiju, jer je Institut oduzeo dozvolu Udruženju filmskih radnika u BiH nesprovodeći upravni postupak što je u suprotnosti sa zakonom. Od tada (2017. godina) autori i producenti ne naplaćuju svoja zagarantovana prava, a zbog pravne nesigurnosti operateri (većina njih) deponuje sredstva.
Također, Institut je u januaru 2021. godine proveo nadzor nad radom UFI-ja, te ustanovio niz propusta u njihovom radu. Preko 700.000 KM je naplaćeno od pojedinih kablovskih operatera. Od svog tog naplaćenog novca za autorska prava, autori i producenti nisu dobili niti jednu konvertibilnu marku. UFI nije za sav ovaj period uspio uspostaviti bazu podataka, software za raspodjelu, donijeti interne pravilnike koji će regulisati način isplate tantijema, odnosno nisu učinili apsolutno ništa što se smatra uslovom da bi jedna kolektivna organizacija postojala i pravilno poslovala. Zaključak Instituta je bio da “Ako se nastavi sa ovakvim poslovanjem, postavlja se pitanje kada će UFI biti u situaciji da izvrši raspodjelu nosiocima prava, odnosno opravda smisao svoga postojanja”.
Na ovoj poziciji će predstavnik UFI-a direktno vršiti pritisak na kablovske operatere.
Filmski i TV autori i producenti traže od Parlamentarne skupštine BiH i Vijeća Ministara BiH:
- Neimenovanje Antonia Beusa u Vijeće RAK-a s ciljem sprečavanja reketarenja kablovskih operatera i otuđivanja novca od autora i nosioca autorskih prava u BiH
- Neimenovanje Josipa Merdže na mjesto Direktora Instituta za intelektualno vlasništvo BiH s ciljem sprečavanja sprovođenja sistematskog pravnog nasilja nad autorima, producentima i nosiocima autorskih prava u BiH.
Filmski i televizijski autori i producenti traže i insistiraju da se poštuje zakon u imenovanju lica u sastav Vijeća RAK-a.
Autori i producenti:
Jasmila Žbanić
Danis Tanović
Elma Tataragić
Jovan Marjanović
Nedžad Begović
Dino Mustafić
Pjer Žalica
Srđan Vuletić
Ademir Kenović
Mirsad Purivatra
Ines Tanović
Alem Babić
Nermin Hamzagić
Damir Ibrahimović
Aida Begić
Abdulah Sidran
Mustafa Mustafić
Miroslav Mandić
Feđa Isović
Amra Mehić
Azra Mehić
Vesko Kadić
Ratko Orozović
Mustafa Kapidžić
Milenko Uherka
Lejla Graho
Haris Kulenović
Asja Krsmanović
Redžinald Šimek
Vedran Fajković
Tina Šmalcelj
Osman Arslanagić
Adis Đapo
Amra Bakšić Čamo
Melina Alagić
Strajo Krsmanović
Ismar Vejzović
Šemsudin Gegić
Faruk Lončarević
Emina Kujundžić
Sabrina Begović Ćorić
Dževad Hadžić
Faruk Sokolović
Amira Lekić
Nedim Karalić
Nenad Dizdarević
Mirna Dizdarević
Benjamin Dizdarević
Branko Vekić
Alen Drljević
Nedim Alikadić
Nejra Latić Hulusić
Irfan Avdić
Zulfikar Filandra
Lajla Kaikčija
Aleš Kurt
Tarik Hadžić
Kenan Kulenović
Igor Drljača
Samir Mehanović
Elmir Jukić
Goran Dujaković
Predrag Solomun
Bojana Vidosavljević
Faruk Šabanović
Lamija Hadžihasanović Homorac
Zlatko Topčić
Savka Jevtić
Mladen Đukić
Mirela Trepanić Grbešić