Politika

Raport istražuje: Šta se krije iza namjere suspenzije Parlamenta FBiH?

Odluka da se odgodi sjednica Parlamenta Federacije BiH, koja je trebala biti održana sutra, izazvala je oštre reakcije stranaka opozicije ali i pozicije. Kako je Raport pisao, cilj jeste suspenzija Parlamenta kako bi Vlada donosila uredbe sa zakonskom snagom.

Time bi se ubrzali procesi donišenja odluka u vrijeme krize izazvane koronavirusom. Na ovome najviše insistira SDA, a slažu se i koalicioni partneri SBB i DF.

Žustre reakcije opozicije

Sjednica je odgođena nakon što je Krizni štab Kantona Sarajevo donio odluku odnosno zabranu okupljanja više od 20 ljudi. Iako je Parlament zakazan u Domu mladih, uz minimalni kvorum, predsjedavajući Predstavničkog doma Mirsad Zaimović ipak ju je odgodio.

Kako je za Raport kazao, već ranije je imao dilemu s obzirom na to da su mi četiri zastupnika i doktora rekla da je rizično.

O sudbini Parlamenta FBiH razgovarat će se još sutra na Kolegiju. Da li će se sjednica održati u nekom drugom gradu (Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle je uputio poziv) ili će ipak zaključiti da Parlament ne može zasjedati i da Vlada po drugim mehanizmima donosi odluke.

Sam nagovještaj eventuelne suspenzije Parlamenta izazvao je žustre reakcije stranaka opozicije, prije svega SDP-a i Naroda i Pravde. SDP je prvo izdao saopćenje u kojem traži da se odustane od suspenzije Parlamenta, te da se iz procesa odlučivanja ne izbacuju zastupnici.

Zastupnik ove stranke u Parlamentu FBiH Irfan Čengić nazvao je to čak „državnim udarom“, dok je predsjednik Naroda i Pravde Elmedin Konaković kazao da ga je stid toga, "jer medicinski radnici rade, policija...a parlamentarci bi da ne rade"

HDZ je vladajuća stranka koja se žestoko protivi takvoj odluci. Smatraju da bi suspenzija Parlamenta bila protuustavna i da ovo zakonodavno tijelo mora raditi svoj posao u vrijeme krize.

No, šta se zapravo zaista krije iza prepucavanja i zašto je toliko važno da li će ili neće zasjedati Parlament u vrijeme krize.

Prema saznanjima Raporta, sutrašnja sjednica je i zakazana upravo zbog toga da se ne održi i sve je već unaprijed iskoordinirano, pa i odluka Kriznog štaba KS o zabrani okupljanja više od 20 osoba. Sve je urađeno nakon što je već na sjednici Vlade FBiH propao pokušaj da se donose uredbe sa zakonskom snagom.

Ranije je krenulo još od „prepakivanja“ Federalnog štaba civilnih poslova. Naime, kako smo objavili, smanjivanje Štaba za trećinu i izbacivanje, prvenstvo, kadrova HDZ-a iz njega imalo je za cilj preuzimanje većine za odlučivanje unutar ovog tijela. Kako smo naveli, HDZ je blokirao nabavku određene medicinske opreme ali i druge odluke koje su bile važne.

Jasna i opravdana zabrinutost

Sprečavanje blokada tako je prebačeno i na viši nivo. Kako saznajemo, HDZ je već najavljivao blokade kod donošenja drugih odluka, a mogle su se čuti i određene ucjene. Posebno se to odnosi na raspodjelu novca iz fondova koji još nisu formirani, ali koji bi trebali biti u vrijednosti od oko 500 miliona KM. Pa čak i više.

Kako bi se spriječile blokade i obesmislile ucjene HDZ-a krenulo se u akciju suspenzije Parlamenta, jer bi HDZ u Domu naroda mogao svaku odluku blokirati. Ukoliko Vlada FBiH bude donosila uredbe sa zakonskom snagom, HDZ neće moći blokirati, jer nema većinu.

Tako se dolazi do zaključka da je cijela borba oko suspenzije Parlamenta ustvari borba oko novca i kontrole tokova u kriznoj situciji.

S obzirom na to da su već ranije zabilježene i dokumentirane sumnjive radnje kadrova SDA kada su u pitanju tenderi i namještanje raznih donacija, jasna je i opravdana zabrinutost opozicije ukoliko se odluke budu donosile bez Parlamenta koji može vršiti provjere i kontrole svih odluka.