U Zagrebu je održan sastanak košarkaških saveza Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Srbije i Hrvatske.
Kako je saopćeno nakon sastanka, savezi su istakli potrebu za "većim fokusom na državna prvenstva, reformom evropskih takmičenja i rješavanjem izazova vezanih uz sistem takmičenja reprezentacija", objavio je domaćin sastanka, Hrvatski košarkaški savez (HKS).
Jasna poruka
A objavio je i sljedeće dvije rečenice koje boljim poznavaocima prilika u regionalnoj košarci privlače posebnu pažnju:
"Trenutna struktura regionalnih liga ne osigurava dovoljnu podršku razvoju domaćih igrača, kao ni protočnost iz državnih prvenstava kao sportski kriterij sudjelovanja.
Državne lige moraju biti temelj za napredak, uz istup prema evropskim takmičenjima".
Iz toga jasno proističe nezadovoljstvo trenutnim stanjem u kojem se praktično cijela bivša Jugoslavija bori za samo jedno mjesto i to prvaka ABA 2 lige koje vodi u elitnu ABA ligu (ostali su zaštitili svoj status koji ima garantira učešće u najvišem ABA rangu).
Uostalom, iz Hrvatske se već godinama ispaljuju otrovne strelice prema ABA ligi, u kojoj klubovi iz ove države, kao i i većina drugih, služe mahom kao sparing-partneri beogradskom tandemu - Crvenoj zvezdi i Partizanu.
No, kako i s istoka stižu jednako teške optužbe na račun regionalnog takmičenja, nije bez temelja priča da bi ovo mogla biti oproštajna sezona takmičenja koje je počelo prije gotovo 25 godina (pogotovo što je ovo i posljednja sezona TV ugovora koji ima ABA liga).
Uostalom, evo šta je u autorskom tekstu za beogradsku "Politiku" napisao Nebojša Čović, vjerovatno najjača figura u srbijanskoj košarci, aktuelni predsjednik Košarkaškog saveza Srbije te niz godina ključni čovjek Crvene zvezde.
"Ako se zna da je najveći sponzor ABA lige iz Srbije, od nacionalnog značaja bilo bi preusmjeriti ta sredstva na profesionalnu srpsku ligu.
Jačanjem domaćih klubova iz manjih centara i dolaskom Crvene zvezde i Partizana sigurno bi se punile dvorane u Srbiji, povećao interes svih, uključujući i potencijalne sponzore.
Nema protoka prema Euroligi
Činjenica je da je popularnost i interes za košarku u Srbiji na najvećem nivou, ali za to su prije svega zaslužni reprezentacija s posljednjim uspjesima te učešće Partizana i Crvene zvezde u Euroligi, a ne regionalna liga.
De facto – ABA liga ne osigurava prolaz u Euroligu, iako rukovodstvo te lige pokušava predstaviti drugačije. Oba naša tima platila su po milion eura da se nađu u elitnom klupskom takmičenju.
Dokle ćemo nasjedati na priče onih koji se vode parolom – da ABA liga vječno traje, a da KLS bude nečija školica košarke? Krajnje je vrijeme da naše, domaće, srpsko, stavimo ispred osobnog, regionalnog i sitnog pojedinačnog interesa", poručio je, između ostalog, Čović.
Sve ovo na umu bi morali bi imati i naši klubovi, prije svega Košarkaški klub Bosna, koji je mnogo toga uložio da se kroz ABA 2 domogne prve ABA lige, lige koje možda više neće biti....