Abdulharis Šeta bio je jedan od najutjecajnijih kadrova SDA koji je predvodio jednu stranačku struju iz koje će kasnije izrasti pokret koji se danas zove Narod i pravda.
On je prije desetak godina vodio tzv. Aktiv - SDA-ovu unutarstranačku, ali nezvaničnu grupaciju čiji su puleni bili Elmedin Konaković, Kemal Ademović, Elvedin Okerić…
Ono što je obilježilo Šetinu ekipu jeste tadašnje anti-Izetbegovićevsko i buntovno djelovanje koje je često rezultiralo žestokim unutarstranačkim obračunima.
Šeta je tako važio za 'učitelja' i mentora Konakovića, a koliko je njihov odnos bio blizak pokazuje podatak da je nakon što je Bakir Izetbegović uspio maknuti Šetu sa čela predsjednika SDA Sarajevo nastala prava pobuna u ovom ogranku stranke, a predvodio ju je upravo Konaković zajedno sa ostalim kolegama koji su u tom potezu prepoznali Izetbegovićev strah od konkurencije.
Šeta već godinama nije govorio za medije, ali je za Raport odlučio govoriti. Na početku ga pitamo kako komentira trenutnu političku situaciju ali i predizbornu kampanju.
"Mogu samo da kažem da ovo što se trenutno dešava na političkoj sceni u našoj zemlji je situacija koja je vrlo konfuzna. Nevjerovatna je kampanja u kojoj samo imamo monologe, nema duela, nema suočavanja kandidata i njihovih misli... Dakle, to je nestvarno. To nije zabilježeno ni u trećem svijetu, a ne u svijetu razvijene demokratije kojoj težimo. Imaju oni koji znaju sa kim će u vlast ali ne znaju šta će raditi. Imaju oni koji znaju šta će raditi, ali ne znaju sa kim će raditi", navodi Šeta.
Zbog toga, kaže, ni ne prati detaljno kampanju, jer se nema šta pratiti.
"Kada je u država u pitanju, ona je iznad svih ideala, treba tražiti svaki smisao okupljanja političkih subjekata, ali ne na antagonizmima naspram drugih, nego kako da afirmiramo ideju države i kako ona da bude prihvaćena u cijelom njenom prostoru, kako da bude prihvatljiva svim njenim građanima ili većini. Time se niko ne bavi, ovo je klasična bitka", ističe on.
Čudno mu je ili bolje rečeno, nejasno mu je koga stranke postavljaju na kompenzacione liste.
"Nestvarna činjenica je da se na kompenzacionim listama nalaze nosioci lista, lideri nekih partija. Dakle, oni sumnjaju u svoju političku mogućnost. Oni traže samo alternativu da uđu u parlament i da dođu do paušala i da onda da budu četiri godine kritičari svega i svačega", ističe Šeta.
Kao nekadašnji član SDA i jedan od oponenata Bakira Izetbegovića, Šeta danas kaže da ga uopće ne prati.
"Iskreno da vam kažem, kao neko ko je bio dugogodišnji insajder ove stranke ja već godinam unazad ne pratim šta radi Bakir Izetbegović i SDA", kaže on.
No, ima jednu kritiku na retrogradne i ratnohuškačke izjave Izetbegovića
"Ne trebamo se osvrtati na prošlost. Trebamo gledati samo naprijed. Trebamo se okrenuti i vidjeti kako to radi ne samo Evropa, nego i veće sile. Nalazimo se u teškom periodu kada nam trebaju konkretni prijedlozi kako da se premoste i riješe ove teške situacije", priča Šeta.
Nezaobilazno je pitanje o Elmedinu Konakoviću i NiP-u. No, tu Šeta ima određenih zamjerki svom nekadašnjem učeniku kojeg je Konaković izuzetno cijenio.
"Moram da kažem jednu stvar, dakle ne može se graditi stranka tako što će se nalaziti greške i propusti druge političke partije. Nova ideja se gradi tako što se predlažu konkretna rješenja za bolju budućnost.
Kao što sam i rekao u trenutnoj situaciji u koja je vrlo teška, pod velikim brojem faktora ne možete sebe graditi tako što ćete se osvrtati na prošlost. Ne treba nam takvo nešto, treba nam budućnost. Trebaju nam konkretne mjere, rješenja, planovi i projekti za budućnosti koji nam mogu pomoći da izađemo iz ove situacije u kojoj smo se našli. To je greška svih političkih partija ne bude afirmaciju i boljitak", kaže Šeta.
Na kraju ima još jedan savjet za stranke koje čine vlast u Kantonu Sarajevo.
"Ne sumnjam da nemaju ideja, ali se ne može pričati o iskustvima Sarajeva, a boriti se za državu. To dvoje nije kompaktibilno. Sarajevo je jedan od kantona u BiH, ima svoja pravila igre, svoje želje, zahtjeve, ima svoje birače i glasače, ali priča o državi je puno kompleksnija. To traži veći senzibilitet, a oni koliko vidim praktično pričaju samo da hoće da preslikaju sliku Sarajeva na državu BiH. Mislim da oni imaju čepove u ušima kada to pričaju, jer da čuju šta pričaju vjerovatno bi prestali", zaključuje Šeta na kraju razgovora za Raport.