Tehnologija

Albert Ajnštajn – čovjek koji je promijenio svijet

Abert Einstein rođen je na današnji dan u mjestu Ulm, u Njemačkoj, 1879. godine, kao prvo dijete Hermana i Pauline Einstein. Kada se rodio, roditelji su se plašili da Albert neće biti kao sva ostala djeca jer mu je glava bila mnogo veća od tijela.

Ljekari su ovaj poremećaj smatrali za benignu makrocefalnost zbog koje će dječak imati poteškoća u razvoju. Uprkos tome, Albert je izrastao u zdravog dječaka, a ova karakteristika je nestala.

Nije volio gimnaziju

Porodica Einstein preselila se u Minhen, gde je Albert pohađao osnovnu školu a zatim i poznatu Luitpold gimnaziju. Bio je prosječan đak, ali vrlo zainteresovan za matematiku i fiziku. Nisu mu se dopadali časovi u gimnaziji pošto je tamo bio primoran da uči lekcije napamet i da se povinuje strogoj disciplini.

Kada je napunio 15 godina, napustio je školu bez ikakve diplome i preselio se sa porodicom u Milan. Kako bi nadoknadio srednjoškolsku diplomu, upisao se u školu u Švicarskoj koju je pohađao od 1895. do 1896. godine. Nakon toga krenuo je na studije u Cirih. Želio je da stekne diplomu i zaposli se kao profesor matematike i fizike. Uspješno je završio studije 1900. godine.

Nakon toga preselio se u Bern i zaposlio u Švicarskom birou za patente. U slobodno vrijeme bavio se teorijom fizike. 1905. godine objavio je nekoliko važnih naučnih radova. Najznačajniji od njih je o revolucionarnoj teoriji relativiteta.

Njegov rad „Da li inercija tijela zavisi od njegovog energetskog sadržaja?“ sadrži njegovu najpoznatiju formulu E = mc² koja tvrdi da se materija može pretvoriti u energiju. Iste godine je objavio seriju naučnih radova pod nazivom „Anali fizike“.

Godine 1903., Albert Einstein oženio se Milevom Marić. Godinu dana kanije par je dobio prvog sina Hansa Alberta, a 1910. godine drugog, Eduarda. 1909. godine Einstein je postao profesor na Univerzitetu u Cirihu. Kasnije je bio profesor u Pragu, a zatim opet u Cirihu. 1914. godine pozvan je da se bavi naučnim istraživanjem u Berlinu, ali je tada počeo Prvi svjetski rat.

Godine 1919. Einstein se razveo od Mileve Marić i oženio svojom rođakom Elzom Lovental (rođenom Einstein). Od 1909. do 1916. godine radio je na generalizaciji Specijalne teorije relativiteta. Nakon što je teorija i naučno dokazana u eksperimentu 1919. godine, Einstein je preko noći postao poznat. Dobijao je pozive za svečanosti i počasti iz svih dijelova svijeta.

Dobio je Nobelovu nagradu iz oblasti fizike 1921. godine.

Život u Americi

Zbog političke situacije u nacističkoj Njemačkoj Einstein je napustio zemlju decembra 1932. godine i nikada više nije kročio u nju. Od 1933. godine živeo je u Prinstonu, u Sjedinjenim Američkim Državama, sa svojom porodicom. Na Institutu za napredne studije pronalazi idealne uslove za rad.

Decembra 1936. godine umrla je njegova supruga Elza, a tri godine kasnije počeo je Drugi svjetski rat. Plašeći se da Njemačka radi na atomskim bombama, Einstein je pisao predsedniku Rooseveltu da ga upozori na opasnost od atomskog oružja.

Posljednje godine svog života proveo je u Prinstonu. Vrijedno je radio na novoj teoriji, Objedinjenoj teoriji polja, koja nažalost, nije bila uspješna. Albert Einstein preminuo je 18. aprila 1955. godine u 76. godini života, a iza sebe je ostavio više od 50 značajnih naučnih radova koji su promijenili svijet fizike.

Kako godine prolaze, mnoge zanimljivosti o slavnom fizičaru izlaze na vidjelo.

1. Kasno je naučio govoriti: Neki kažu kako nije znao govoriti sve do četvrte godine života. Tako je Dr.Thomas Sowell i skovao izraz "Einsteinov sindrom" kako bi opisao iznimno inteligente ljude čiji je govor kasnio.

2. Nije bio neuspješan u matematici: Dugo se pričalo kako je bio loš student, ali to uopće nije istina. Bio je upoznat s fizikom na fakultetu, prije nego što je napunio 11 godina, odlično je svirao violinu te je imao izvrsne ocjene iz latinskog i grčkog.

3. Imao je nepriznato dijete: Prije nego što se oženio sa svojom prvom ženom, Milevom Marić, ona je u tajnosti rodila kćerku u roditeljskoj kući u Srbiji. Međutim, sudbina bebe, koja se zvala Lieserl, nije poznata. Nestala je iz historijskih zapisa ubrzo nakon rođenja i nema dokaza da je Albert ikada vidio svoju kćerku.

4. Einstein je postavljao čudna pravila svojoj ženi: Zahtjevao je puno od Mileve, čak joj je sastavio pravila koja je morala poštovati. Morala mu je služiti tri jela dnevno, prestati pričati ako to zatraži i ne očekivati intimnost od njega.

5. Poprilično dobro slagao se sa svojom rođakom: Toliko dobro su se slagali da je Elsa Einstein postala njegova žena 1919. godine. Kako piše Huffingtonpost, ljubovali su čak i za vrijeme njegovog prvog braka.

6. Bio je omiljen među ženama: U pismima koja je slao Elsi govorio je o svojim vanbračnim aferama. Pisao je kako su mu djevojke davale "neželjenu" pažnju.

7. Nije baš volio čarape: U drugom pismu za Elsu napisao je kako na Univerzitetu u Oksfordu nikad nije nosio čarape. Svjetski poznati genij na kraju je postao poznat po svom zapuštenom izgledu, iako je pažnja više bila usmjerena na kosu nego na noge.

8. Bio je član organizacije NAACP: NAACP (National Association for Advencement of Colored People) jedna je od najstarijih i najutjecajnijih organizacija za ljudska prava u SAD-u, a njen član bio je i ovaj genij. Tokom govora na Univerzitetu Lincoln 1946. godine, nazvao je rasizam bolešću.

9. Zbog malo slobodnijeg pogleda na svijet, Einsteina je FBI špijunirao čak 22 godine. Agenti su bilježili sve njegove pozive, otvarali njegovu poštu kako bi otkrili da li je sovjetski špijun. Koliko su bili aktivni u svom poslu svjedoči i činjenica da je nakon smrti ovog slavnog fizičara njegov dosije imao nevjerovatnih 1.800 stranica.

10. Možda je požurio vlastitu smrt: Preminuo je 18. aprila 1955. godine od posljedica unutarnjeg krvarenja izazvanog prsnućem aorte. Prema pisanju Huffingtonposta, Einstein je odbio operaciju rekavši: "Neukusno je produživati život na umjetan način".