Nakon što je Rusija napala Ukrajinu, Roman Abramovič se našao u ulozi međunarodnog mirovnog pregovarača.
Sada se navodi da se oligarh bori s još jednim neočekivanim zaokretom, jer milijarder ide u ruke američkim prijateljima za zajam. Abramovič (55), čije se bogatstvo procjenjuje na 8,2 milijarde dolara, obratio se hollywoodskim rukovoditeljima, finansijerima s Wall Streeta i tehnološkim tajkunima za privremenu pomoć kako bi isplatio svoje uposlenike, navodi New York Post, a prenosi The Times.
Kako navodi pomenuti medij, navodno su građevinari koji rade na njegovoj novoj vili u Tel Avivu dobili naredbu da sruše sve.
Oligarh je meta sankcija Britanije, EU, Švicarske i Kanade. Britanska vlada, koja je krenula protiv njega 10. marta, rekla je da joj je cilj "izolirati Putina i one oko njega". Abramovičeva britanska imovina, uključujući nogometni klub Chelsea, zamrznuta je; zabranjeno mu je putovanje u Veliku Britaniju; a britanskim građanima i kompanijama bilo je zabranjeno sklapati poslove s njim.
Kako navodi Post, zbog sankcija milijarderu nedostaje gotovog novca.
"Roman traži od svih svojih moćnih prijatelja da mu posude milion dolara", tvrdi neimenovani izvor kojeg citira list. “Kaže im da nikada nije propustio isplatu plata za svoje uposlenike, što je 750.000 dolara sedmično, a sa zamrznutom imovinom ne može platiti svoje ljude.”
Pokušaji da se dođe do Abramoviča i njegovih predstavnika jučer su bili neuspješni. Jedan od rukovoditelja od kojeg je navodno tražio zajam također nije odgovorio na zahtjev za komentar.
Poslovni čovjek se obogatio vlasništvom nad državnom naftnom tvrtkom Sibneft, koju je navodno kupio za oko 250 miliona dolara 1995. i prodao ruskoj vladi za 13 milijardi dolara desetljeće kasnije. Njegova majka bila je Židovka i iz Ukrajine, a nakon što mu je britanska viza istekla, 2018. godine, postao je izraelski državljanin, kupivši kuću na plaži za 54 miliona funti.
Također je kupio bivši hotel u Tel Avivu, imanje koje se sastoji od tri vile, te dobio građevinsku dozvolu za izgradnju kuće s 12 spavaćih soba s podzemnim parkingom i središnjim dvorištem. Dvije arhitektonske kompanije projektirale su novo imanje, uz uslov da mora biti u skladu s niskim okruženjem historijske četvrti s popločanim ulicama i očuvati staru uplakanu smokvu u dvorištu.
Jučer se činilo da su građevinski radovi koji su bili pri kraju zaustavljeni, a mjesto je bilo tiho i očito prazno, osim dva čuvara koji su čuvali posjed.
Nick Kaufman, izraelski advokat specijaliziran za međunarodno regulatorno pravo, rekao je da Izrael Abramoviču nije nametnuo nikakva finansijska ograničenja jer nema primarnog zakonodavstva za to. Bilo kakav potez za donošenje novog zakona ili izmjenu postojećeg zakona zahtijevao bi dosta vremena, dodao je. Nakon ruske invazije, Yad Vashem, spomenik holokaustu, prekinuo je veze s Abramovičem, velikim donatorom.
Osim udjela u ruskim kompanijama za proizvodnju čelika i nikla, te domovima širom svijeta, Abramovičeva imovina uključuje kolekciju privatnih aviona, helikoptera, automobila i jahti, za koje se vjeruje da vrijede 1,2 milijarde funti. Njegove jahte uključuju Eclipse, najveću na svijetu kada je dovršena 2010. godine.
Drugi, Solaris, 140-metarski brod dovršen prošle godine, navodno se jučer povukao iz marine u Turskoj nakon što je vlasnicima luke rečeno da krše sankcije Ujedinjenog Kraljevstva, objavio je Financial Times.