Neki od članova novog vodstva Chelseaja baš i nisu oduševljeni ulogom koju im je odredio vlasnik Roman Abramovič. Ruski milijarder povukao se s upravljačke pozicije nakon ruske invazije na Ukrajinu zbog pritisaka nastalih radi njegove povezanosti s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Nadzor nad klubom prepustio je povjerenicima klupske dobrotvorne fondacije.
‘‘Uvijek sam donosio odluke u najboljem interesu kluba. Ostajem predan ovim vrijednostima. Zato dajem povjerenicima Chelseajeve dobrotvorne fondacije upravljanje i brigu o klubu. Vjerujem da su trenutačno u najboljoj poziciji da brinu o interesima kluba, igrača, osoblja i navijača‘‘, stoji u priopćenju kojeg je prošlog vikenda potpisao Chelseajev vlasnik Roman Abramovič.
Povjerenici su predsjednik Chelseaja Bruce Buck, direktor financija Paul Ramos, glavna trenerica ženske ekipe Emma Hayes, izvršna direktorica antidiskriminacijske skupine Fare Piara Powar, predsjednik Britanskog olimpijskog saveza Sir Hugh Robertson, te sportski odvjetnik John Devine. Iako je Roman Abramovič formalno prepustio vođenje kluba drugim osobama, jasno je da će klub sa Stamford Bridgea i dalje biti pod njegovom kontrolom, odnosno, da po tom pitanju neće biti promjena. Procjenjuje se da će pričekati da se situacija smiri kako bi ponovno ‘preuzeo uzde‘ aktualnog evropskog i svjetskog klupskog prvaka.
Međutim, britanski mediji izvijestili su kako je nekoliko povjerenika zabrinuto zbog sukoba interesa i kompromitacije zbog Abramovičeve prilično uske povezanosti s režimom Vladimira Putina. BBC je tako izvijestio kako su se članovi novog klupskog vodstva sastali kako bi porazgovarali o situaciji u kojoj su se našli zajedno s klubom, dok je The Telegraph objavio kako se ‘Abramovičev plan našao na rubu propasti jer bi se neki od povjerenika mogli povući sa svojih pozicija‘.
Jedno od pitanja koje se postavlja nakon Abramovičeva ‘kozmetičkog‘ povlačenja jest i to kako klub i fondacija mogu ostati odvojeni entiteti ako se nalaze pod vodstvom istih ljudi. Chelsea je klupskim odvjetnicima poručio da krenu graditi pravni okvir koji će olakšati novonastalu situaciju, no to vjerovatno nije kratkotrajan proces. Ipak, čini se da najveći problem ostaje u tome što je najmanje dvoje članova klupske dobrotvorne fondacije privatno izrazilo zabrinutost zbog najava da bi se oni lično mogli naći u problemima. Telegraph tvrdi da bi tokom ove sedmice mogli biti održani novi sastanci, te da povlačenje nekih članova s pozicija u fondaciji ne bi bilo iznenađujuće.
‘‘Izražena su pojedinačna pitanja sukoba interesa, kao i šira zabrinutost oko toga bi li vođenje nogometnog kluba kao dijela fondacije moglo biti kompatibilno s dobrotvornim zakonom‘‘, ističe britanski list.
Roman Abramovič je posljednjih godina londonskim klubom upravljao na daljinu, a sve operativne poslove obavljala je direktorica Marina Granovskaja, naravno u dogovoru s velikim gazdom. Teško je vjerovati da Abramovič ubuduće neće imati utjecaja na klupsku politiku, na ovaj ili onaj način, sve dok je Chelsea i dalje u njegovom vlasništvu. Međutim, tek treba vidjeti kako će se situacija na Stamford Bridgeu razvijati s pravnog aspekta. Nekoliko je opcija vezanih uz zakladu. Ako neki od povjerenika odstupe, moguće je da će Chelsea nastaviti bez njih. Druga je mogućnost da one koji se povuku zamijene novi ljudi, dok je treća opcija odustajanje od aktuelnog plana.
Međutim, zasad nije potreban pristanak svih povjerenika da bi se nastavilo s planom. Njih šestero dobilo je nekoliko dana za razmišljanje i konzultacije, a novi video sastanak planiran je za drugu polovicu ove sedmice. Uglavnom, slijede nimalo laka vremena za londonski klub, koji je pod Abramovičevim vodstvom od 2003. godine postao najuspješniji na Otoku, te je osvojio sve moguće trofeje (5 naslova prvaka Engleske, 5 FA kupova, 3 Liga kupa, 2 Community Shielda, 2 Lige prvaka, 2 Europske lige, 1 Europski superkup, 1 Klupsko svjetskog prvenstvo)...