Vijesti

Ademović o odnosu vlasti prema herojima Armije BiH: Odgovaraju im samo kad su mrtvi

Ratni komandant specijalne jedinice MUP-a RBiH, direktor tajne službe AID, istaknuti SDA-ovac, a danas politički direktor NiP-a Kemal Ademović gostovao je sinoć u Raportovoj emisiji "Politbiro uživo".

Između ostalog, Ademović je komentirao današnju bošnjačku politiku.

Na pitanje da li u bošnjačkoj politici ima zaostataka nekadašnjeg režima koji je 1983. godine sudio Mladim muslimanima.

"Ne bih nikoga ni targetirao, ni prozivao. Međutim, ako pogledate slijed događaja na region, onda ćemo krenuti od uloge Carle del Ponte koja je zaštitila Srbiju od odgovornosti za agresiju na BiH. Svi mi znamo da je Srbija izvršila tu agresiju. Ključne dokumente je zaštitila Del Ponte kao tužiteljica i stavila oznaku tajno. Ima li tu uloge nekog od onih koje spominjete, ja to ne znam. Međutim, kada su se stvari mogle ispraviti, revizija tužbe protiv Srbije upropaštena je sada rukama Bošnjaka, ne više Carle del Ponte.

Ona je po meni podebljana crvena crta i tu crtu niko nije smio preći, pa ni rahmetli Alija Izetbegović, a mislim da je ne bi prešao. Nakon što je to napravljeno, sve su opcije otvorene. I ovo vakcinisanje u Beogradu, to je uzročno-posljedično. Srbija je sada lider regiona i redaju stvari kako njima odgovara. Koliki je suport ljudi iz BiH, vidi se na ovoj reviziji i rušenju revizije tužbe. Dakle, govorim o Bošnjacima", govori Ademović.

Objasnio je gdje je greška bošnjačke politike u tom slučaju.

"Potpuno je jasno, i prije nego što su predali apelaciju za reviziju, da Sakib Softić nema taj legitimitet i da ima neko drugi ko ga ima. Prije svega ambasador BiH. Za to postoji kompletna dokumentacija", kazao je Ademović.

Kao Zlatni ljiljan i dobitnik Zlatne policijske značke Ademović se osvrnuo i na urušavaje simbola bh. otpora.

"Simboli su gubitnici. Zašto su gubitnici? Agresija na BiH završena je uspješno za nas jer smo se odbranili, preživio je dio stanovništva, ostala je država BiH i to je neki kapital. Međutim, svi oni koji su uzeli pušku su na tapeti, iako Armija i policija RBiH sistemski nije radila nikakve zločine, nije imala ni takve naloge i sva suđenja koja se dešavaju Bošnjacima i bošnjačkim generalima prenapuhana su na mišiće.

Primjer je rahmetli general Mehmed Alagić, koji je gradove oslobodio. Bio je načelnik Sanskog Mosta, dakle htio je još nešto da uradi za svoju Krajinu. Sjećate li se šta su mu sve radili, medijski ga uništavali.

Razgovarao sam sa njim, bilo mu je teško. Osudili su ga u USK prvostepenom presudom na četiri godine. Srce mu je puklo zbog odnosa bošnjačke vlasti prema njemu.

Danas kada ga se sjećaju, kažu to je naš komandant. Njima valjaju samo mrtvi komandanti, mrtvi heroji. Živi ništa", kaže Ademović.

Dodao je i da svako nosi svoju sudbinu, ali i da je vidio odnos vlasti bivše Jugoslavije prema svojim herojima.

"Republička vlada je imala u Trpnju vilu i u toj vili je bio Rato Dugonjić, jedan od tih heroja. On je imao svog službenika policajca koji ga je svaki dan na rukama snosio na čamac, jer je Dugonjić bio slabo pokretan, provoza bi ga i vratio. Država je i te stvari plaćala", zaključio je Ademović.

On je u inrvjuu govorio i o izboru njegovog sina na čelo Gradskog vijeća Sarajeva, optužbama za nepotizam, SDA i Bakiru Izetbegoviću...Pogledajte cijeli intervju: