Milorad Dodik, predsjednik RS, zbog prvostepene presude kojom ga je Sud BiH osudio na godinu zatvora i izrekao mu šestogodišnju zabranu obavljanja funkcije koju sad vrši, do pravosnažnosti te presude sve čini kako bi unio što veći haos u Bosne i Hercegovine.
Podigao je ne samo međunacionalne, nego i tenzije unutar srpskog naroda čijem jednom dijelu prijeti i sankcijama i iseljavanjem ako ga ne budu bespogovorno slušali.
U tom pravcu pod njegovim pritiskom, Narodna skupština RS, u kojoj većinu ima njegov SNSD s koalicionim partnerima, priprema usvajanje nekoliko zakona koji su direktan udar na Ustav BiH, Daytonski mirovni sporazum, te na osnovna ljudska prava i slobode.
Adil Osmanović, delegat u Vijeću naroda Republike Srpske, za Raport kaže da prije svega očekuje da na očigledno i direktno kršenje Daytonskog sporazuma reagira visoki predstavnik i da sankcionira vinovnike antidaytonskog i antiustavnog djelovanja u BiH.
Spremni za ulaganje veta
Dalje, ukoliko do te reakcije ne dođe, a bilo koji od spornih zakona dođe pred Vijeće naroda RS, Osmanović kaže da će Klub bošnjačkog naroda uložiti na njih veto.
"Ako NSRS usvoji sporne zakone koje najavljuje Dodik, oni se nakon toga upućuju Vijeću naroda RS. Mi kao Klub Bošnjaka, sigurno ćemo pokrenuti pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa.
Nakon toga o tome odlučuje Vijeće naroda RS i sumnjam da će tu biti postignut neki kompromis, te očekujem da će svi zakoni koje mi u Klubu ocijenimo spornima i ugrožavanjem vitalnog nacionalnog interesa biti upućeni na odlučivanje Ustavnom sudu RS.
Ukoliko bi Ustavni sud RS osporio te zakone, oni idu ponovo na razmatranje u Narodnu skupštinu. A, ako Ustavni sud RS odbije naše razloge za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa onda oni idu predsjedniku RS na potpisivanje i objavljuju se u Službenom glasniku RS-a i stupaju na snagu.
Naravno, očekujem da do toga neće doći", kaže Osmanović za Raport.
U konačnici, podsjeća Osmanović, apelaciju Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti spornih zakona iz NSRS, moći će uputiti ovlašteni predlagači iz Predsjedništva BiH i Parlamentarne skupštine BiH.
Na čelu Ustavnog suda RS osoba koja organizuje proslavu neustavnog 9. janaura
Osmanović kaže da je skeptičan u pogledu toga da Ustavni sud RS nešto ocijeni "antidaytonskim i antiustavnim" jer je na čelu Ustavnog suda RS (Džerard Selman, op.a.) čovjek koji je na „crnoj listi“ Sjedinjenih Američkih Država i čovjek koji je bio član organizacionog odbora za obilježavanje 9. januara kao dana RS, iako je taj dan neustavnim proglasio Ustavni sud BiH.
Komentirajući aktuelnu situaciju u kojoj Milorad Dodik i SNSD prijete faktički otcjepljenjem RS, Osmanović kaže da je evidentno da je riječ o antiustavnom i antidaytonskom djelovanju.

"Oni sad osporavaju Sud BiH, Tužilaštvo BiH, VSTV, SIPA-u, a sve smo zakone iz tih oblasti donijeli zajedno u Parlamentarnoj skupština BiH u čijem su punom kapacitetu učestvovali i delegati, odnosno zastupnici SNSD-a.
Ako žele bilo šta predlagati po tom pitanju, adresa za to je Parlamentarna skupština BiH, a ne entitetski nivo.", kaže Osmanović.
Najviše štete imat će Dodik i SNSD
Odgovarajući na pitanje kuda Dodikovi i SNSD-ovi stavovi i potezi mogu odvesti BiH i entitet RS, Osmanović kaže da će od cjelokupne situacije SNSD imati najviše štete.
"Vidimo da je na sceni jedna potpuna politička dezorijentiranost. Oni sami ne znaju gdje sve ovo može odvesti. I na što može izaći. Naravno da se nadaju nekoj podršci u kontekstu geopolitičkih promjena.
Ali i SAD i cjelokupna međunarodna zajednica stoje iza Daytonskog mirovnog sporazuma.
Prema tome, ko može danas okrenuti leđa tom sporazumu i dopustiti naočigled cjelokupne bh. i međunarodne javnosti kršenje tog sporazuma.
U ovoj situaciji će SNSD i njihovi koalicioni partneri sami sebi nanijeti najveću štetu", smatra Osmanović.
On naglašava, ukoliko se realiziraju antiustavne i antidaytonske prijetnje, odgovorni za to moraju snositi sankcije.
"Ovo što rade može jedan vremenski period uzrokovati zastoje i blokade i zbog toga bi odgovorni morali zbog toga ili pred Sud BiH da odgovaraju za kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH ili da visoki predstavnik promptno reaguje i sankcioniše te ljude, što je njegova obaveza.
Znači, svako onaj ko krši Daytonski mirovni sporazum on mora biti sankcioniran", zaključuje Osmanović.