Međunarodni aerodrom Kansai u Japanu vrijedan 15 milijardi funti napravljen na dva umjetna otoka - tone. U zadnjih 30 godina potonuo je čak 11,5 metara. Ne samo da tone već se i odmiče od obale, piše The Sun.
Aerodrom u Osaki proglašen je jedinstvenim u svijetu. Prostire se na dva umjetna otoka u Zaljevu Osaka i baza je aviokompanija All Nippon Airways, Japan Airlines i Nippon Cargo Airlines.
Inženjeri su predviđali da će se otoci ravnomjerno smjestiti tokom razdoblja od 50 godina prije nego što se stabiliziraju na 4 metra iznad razine mora - što je minimalna nadmorska visina potrebna da se spriječi poplava u slučaju proboja okolnog morskog zida. Razina je dosegnuta već šest godina kasnije pa je uloženo još 117 miliona funti da bi se podigao morski zid, a mnogi tvrde da je to samo uzaludan pokušaj da se spriječi neizbježno. Procjenjuje se da će otoci potonuti još 4 metra do 2056. godine.
“The Kansai International Airport, serving the Japanese city of Osaka and occupying two artificial islands in Osaka Bay, leads the race to the bottom.
— History Unraveled (@luca6290) January 4, 2024
Since it opened in 1994, Kansai has sunk 38 feet. Kansai’s islands were predicted to evenly settle, or as engineers say,… pic.twitter.com/qRtIczQTKP
Yukako Handa, glasnogovornica Kansaija rekla je 2018. godine da je količina tla za otoke određena na temelju procjene slijeganja tla tokom 50 godina nakon izgradnje.
Obrađena zemlja bila je poput mokre spužve i trebalo ju je pretvoriti u suhu i gustu podlogu prije nego što je mogla podnijeti težinu zgrada zračne luke. Građevinski timovi položili su pijesak 1,5 metara duboko na glineno morsko dno, a zatim postavili 2,2 miliona vertikalnih cijevi. Cijevi su zatim zabijene u glinu i ispunjene pijeskom. Ispod putničkog terminala umetnuli su ploče ispod hidrauličkih dizalica i podigli stupove da bi pokušali spasiti zračnu luku od mora.
A, ipak tone - različitim brzinama, jer aerodrom zapravo nije ravnomjeran. Kansai je prvi svjetski aerodrom izgrađen na vodi. Zbog nezgodnog položaja izložena je i vremenskim nepogodama. Najgore je bilo 2018., kada je udario smrtonosni tajfun Jebi, koji je napravio kaos diljem Japana i prouzročio privremeno zatvaranje aerodroma.
Hiljade prestravljenih putnika ostalo je zatočenu na aerodromu jer je oluja poplavila zgradu. Tajfun je bacio tanker na aerodrom i napravio milione funti štete.