Sport

Afera Đoković: Pojačale su se sumnje u vezi pozitivnog testa prvog tenisera svijeta

Sve se više sumnja u tačnost datuma pozitivnog testa na koronavirus Novaka Đokovića koji je obavljen prije početka Australian Opena, a na kojem svjetski broj 1, na kraju, nije mogao sudjelovati jer mu je oduzeta viza.

Sada se povećavaju sumnje u tačan datum testiranja, koje je bilo pozitivno, što je Đoković iskoristio kako bi osigurao izuzeće od vakcinacije uoči početka Australian Opena i nastupio na turniru, prenosi "L'Equipe".

Izbačen iz Australije

Nakon mnogih preokreta, srbijanski igrač dobio je zabranu nastupa i izbačen je iz Australije 16. januara.

Đokovićevi advokati su u prilog odbrani svog klijenta dodali dva PCR testa, pozitivan nalaz od 16. decembra i drugi, koji je negativan i datiran na 22. decembar. Međutim, serijski brojevi ovih testova ukazuju na to da je prvo moglo biti provedeno više od sedmicu nakon službeno spomenutog datuma.

"Zerforschung", njemačka istraživačka skupina, koja radi u partnerstvu s dnevnim listom "Der Spiegel", prva je primijetila ovaj nedostatak. BBC je potom proveo dodatnu istragu.

Testovi Đokovića obavljeni su u Srbiji, a rezultate je objavio Zavod za javno zdravstvo. Svaki test ima jedinstveni serijski broj. BBC je istražio 21 PCR test koji je izdao Institut i činilo se da su svi serijski brojevi hronološki poredani osim pozitivnog testa Đokovića 16. decembra.

Serijski broj ovog testa je 73 71 999. To sugerira da je održan između 25. i 28. decembra, s obzirom na to da je test rađen na Božić bio serijski broj 73 66 969, a da drugi proveden 28. ima broj 74 15 312.

Razlika u kodovima

Odjednom, broj negativnog Đokovićevog testa, od 22. decembra, također je manji od broja pozitivnog testa.

Srbijanski Zavod za javno zdravstvo, međutim, sačinio je dokument kojim je potvrđeno da su datumi dva testiranja svjetskog broja jedan tačni.

Iako je moguće da je svaki test obrađen u drugom laboratoriju - što bi moglo objasniti razliku u kodovima za potvrdu - BBC je ipak provjerio svih 21 PCR testova u osam različitih laboratorija.

Ništa ne pokazuje da bi oni koristili odvojene međusobne kodifikacije u vezi s brojem testova.

“Uvijek postoji mogućnost kvara", objasnio je Đorđe Krivokapić, stručnjak za podatkovnu i digitalnu sigurnost, u intervjuu za BBC.

"Ali, da jest, postojalo bi jednostavno objašnjenje. Ne vidim zašto nadležni to jednostavno ne bi rekli".