"Turska policija utvrdila da je osumnjičena za napad u Istanbulu Ahlam Albashir planirala bijeg u Grčku. To joj je trebao omogućiti danas uhapšeni Ahmed J.
Turska policija uhapsila je i Ammara J. On je u pogranični grad Edirne odvezao osobu koja je s teroristkinjom dijelila stan u Istanbulu, s ciljem da pobjegne u Grčku", prenosi Anadogu Agency.
Broj osoba u pritvoru se popeo na 50
Turska policija uhapsila je više osumnjičenih u vezi s bombaškim napadom na prometnu ulicu u Istanbulu u kojem je poginulo šest osoba i ranjeno nekoliko desetina.
Time se broj osoba u pritvoru popeo na 50, rekao je u utorak turski ministar pravosuđa.
Nedjeljna eksplozija ciljala je na aveniju Istiklal — popularnu prometnicu kojom se nižu trgovine i restorani — i bila je snažan podsjetnik na bombaške napade u turskim gradovima između 2015. i 2017. koji su srušili osjećaj sigurnosti javnosti.
Turske vlasti za napad su okrivile zabranjenu Kurdistansku radničku stranku (PKK), kao i grupe sirijskih Kurda koje su s njom povezane.
Kurdske militantne grupe su, međutim, demnatirale umiješanost, prenosi NPR.
Policija je izvršila racije u Istanbulu nekoliko sati nakon eksplozije i privela 47 osoba, uključujući Sirijku za koju se sumnja da je ostavila bombu s TNT-om na Istiklalu.
Policija je rekla da je žena, identificirana kao Ahlam Albashir, ilegalno prešla u Tursku iz Sirije. Navode da je priznala je da je izvršila napad.
Hospitalizirano oko 80 ljudi
U utorak je ministar pravosuđa Bekir Bozdag rekao da se broj osumnjičenika u pritvoru povećao na 50, ali nije iznio detalje.
"Turska odlučno nastavlja sa svojom borbom protiv terorizma", citirala je nezavisna internetska stranica T24 riječi ministra.
"Nijedna teroristička organizacija neće uspjeti u bilo kakvoj zavjeri protiv Turske."
Nakon napada hospitalizirano je oko 80 ljudi, od kojih je najmanje 57 otpušteno.
Šestero ranjenih je na intenzivnoj njezi. Dvoje je u teškom stanju, rekli su dužnosnici. Šestero ubijenih u eksploziji bili su članovi tri porodice. Među njima su bile i dvije djevojčice od 9 i 15 godina.
Kurdistanska radnička stranka, ili PKK, bori se protiv u Turskoj od 1984.
U sukobu su od tada poginuli desetinje hiljada ljudi. I Ankara i Washington smatraju PKK terorističkom skupinom.
No, ne slažu se oko statusa grupa sirijskih Kurda, koje su bile saveznici Sjedinjenih Američkih Država u borbi protiv Islamske države u Siriji.
Tursku je razbjesnila američka potpora kurdskoj miliciji u Siriji. U ponedjeljak je turski ministar unutrašnjih poslova Suleyman Soylu rekao da odbacuje poruke saučešća iz SAD.