Nauka

AI je možda pronašao najmoćniju molekulu protiv starenja dosad viđenu

protiv starenja lijekova umjetna inteligencija

Novo istraživanje koje je proveo tim naučnika pod vodstvom Vanesse Smer-Barreto, naučne saradnice na Institutu za genetiku i molekularnu medicinu Univerziteta u Edinburghu, iskoristilo je snagu umjetne inteligencije (AI) za istraživanje potencijalnih otkrića na polju lijekova protiv starenja. Koristeći mašinsko učenje, tim je identificirao tri spoja koja obećavaju, uključujući onaj koji bi mogao biti najmoćnija molekula protiv starenja otkrivena do danas.

Potencijal u usporavanju starenja

Senolitički lijekovi, koji ciljaju i eliminiraju stare ćelije (poznate kao zombi-ćelije), pokazali su potencijal u usporavanju starenja i prevenciji bolesti povezanih sa starenjem. Stare su stanice aktivne, ali se ne mogu replicirati zbog oštećenja DNK, a njihovo nakupljanje povezano je s raznim bolestima, kao što su dijabetes, COVID-19 i rak.

Iako trenutno postoji oko 80 poznatih senolitika, proces otkrivanja novih lijekova iznimno je dugotrajan i skup. Međutim, inovativni pristup tima, koji uključuje obuku AI modela s primjerima poznatih senolitika i nesenolitika, znatno je ubrzao potragu za učinkovitim spojevima.

Tri "kapi" u moru spojeva, a jedan nadmašio sve

Model umjetne inteligencije, nakon analize hiljada molekula, identificirao je 21 najbolje ocijenjenog kandidata s velikom vjerovatnošću da su senolitici, piše Smer-Barreto za The Conversation. Naknadna laboratorijska ispitivanja otkrila su da su tri od tih spojeva, periplocin, oleandrin i ginkgetin, učinkovito eliminirala stare ćelije, a istovremeno očuvala vitalnost zdravih ćelija. Zanimljivo je da su daljnji biološki eksperimenti pokazali da je oleandrin, jedan od novootkrivenih spojeva, nadmašio učinkovitost najjačeg poznatog senolitičkog lijeka te vrste.

Implikacije ovog istraživanja značajne su jer pokazuju potencijal umjetne inteligencije da revolucionira proces otkrivanja lijekova. Iskorištavanjem mogućnosti strojnog učenja naučnici mogu ubrzati identifikaciju i razvoj tretmana za širok raspon bolesti. Štaviše, otkriće ove vrlo moćne molekule protiv starenja dovodi nas korak bliže otključavanju novih mogućnosti u polju istraživanja dugovječnosti.

Pogled u budućnost

Tim, sastavljen od istraživača sa Univerziteta u Edinburghu i Španskog nacionalnog istraživačkog vijeća IBBTEC-CSIC, planira dalje istraživati te obećavajuće senolitike provođenjem testova na tkivu ljudskih pluća. Njihova revolucionarna otkrića nude nadu za budućnost intervencija protiv starenja i mogu utrti put transformativnom napretku u zdravstvu.