Politika

Ako se Lendo ne pojavi sutra na sastanku, Bradara i Stojanović će sami izabrati predsjednika FBiH?

Lidija Bradara i Igor Stojanović sačinili su dopis koji će uputiti Refiku Lendi u kojem ga obavještavaju da za sutra u 10.30 sati zakazuju novi sastanak u Parlamentu Federacije BiH.

Na ovom sastanku i se izabrao predsjednik FBiH.

Lendo (SDA) iz reda bošnjačkog naroda, Bradara (Hrvatska demokratska zajednica BiH) iz reda hrvatskog i Igor Stojanović (Socijaldemokratska partija BiH) iz reda srpskog naroda danas su dobili podršku u Parlamentu FBiH kao kandidati za Predsjedništvo FBiH.

Bradara: Postići dogovor

Njih troje su se na današnjem sastanku trebali, prema pravilima, dogovoriti ko će biti predsjednik, a ko potpredsjednici Federacije. Međutim, Lendo se na tom sastanku nije pojavio.

"Dogovorili smo se da za sutra u 10.30 ponovo zakažemo sastanak.

Pozvat ćemo Lendu da nam se priključi i pokušamo postići dogovor ko je predsjednik i ko su potpredsjednici Federacije, sukladno Ustavu i ustavnim rješenjima”, izjavila je Bradara.

Stojanović je, kako prenosi TVSA, najavio da će Lendi biti upućen poziv za sutrašnji sastanak. Ako se ne pojavi, navodi isti izvor, Stojanović i Bradara će donijeti odluku o predsjedniku FBiH.

U ovom slučaju, to bi trebala biti Lidija Bradara. Navodno bi ovim povodom trebao biti kontaktiran i OHR.

A OHR (Ured visokog predstavnika) oglasio se danas saopćenjem.

Oglasio se i OHR

OHR pozdravlja činjenicu da je Parlament FBiH, uvjerljivom većinom glasova u oba doma, imenovao predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH. To predstavlja važan korak koji vodi prema punoj provedbi izbornih rezultata i poštivanju volje birača.

Kako je saopćeno iz OHR-a, nakon današnjeg glasanja mora uslijediti brzo formiranje vlade. Time bi se svi u BiH mogli fokusirati na provedbu reformi.

To se prije svega odnosi na vladavinu prava, eliminaciju diskriminacije i ključne prioritete Evropske unije neophodne za daljnji napredak BiH kao zemlje kandidata za članstvo u EU na njenom pristupnom putu.

Kada se formiraju vlasti na svim nivoima, zajednički fokus bi trebao biti na pružanju mogućnosti mladima da žive u BiH. Bez pritisaka i bez prisile da podlegnu stranačkim interesima ili nepotizmu.

Dodatni napori moraju biti uloženi u ekonomski razvoj, borbu protiv kriminala I korupcije. A posebno u već previše zakašnjelu provedbu presuda Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH.

OHR će pažljivo pratiti budući razvoj događaja u skladu sa svojim mandatom, navodi se u saopćenju.