The New York Times objavio je kako su najviši zvaničnici CIA-e u tajnoj poruci poslanoj prošle sedmice svim stanicama i bazama te agencije u svijetu upozorili kako gube previše agenata koje regrutiraju po drugim zemljama.
Njih se ili uhapsi ili jednostavno ubije. U tekstu o tom događaju ističe se kako je doista riječ o neuobičajenoj poruci centrale CIA-e u kojoj stoji kako su pregledavali na desetine slučajeva posljednjih nekoliko godina koji su uključivali saradnike u stranim zemljama koji su izgubili živote, privedeni su ili razotkriveni.
Čak je u toj kratkoj poruci objavljen i tačan broj smaknutih saradnika, što je strogo čuvan detalj koji se nikada ne dijeli u takvim porukama. The New York Times ne navodi točan broj izgubljenih saradnika, ali piše kako CIA nije željela komentirati poruku. Navodi se i kako se agencija susreće s iznimnim poteškoćama u regrutaciji saradnika, posebno u zemljama poput Rusije, Kine, Irana i Pakistana, gdje suparničke službe uporno hvataju saradnike i službenike CIA-e često ih pretvarajući i u dvostruke agente.
U analizi newyorških novina ističe se kako je poruka dokaz lošeg rada središnje američke špijunske službe, da se u njoj previše vjeruje izvorima, potcjenjuje suparničke strane službe, prebrzo regrutira saradnike ne obazirući se pritom na kontraobavještajne rizike, odnosno da se važnosti misija daje prevelika prednost nad pitanjima sigurnosti.
Veliki broj kompromitiranih suradnika dokaz je i rastuće sposobnosti i drugih zemalja da se koriste inovacijama u kontrašpijunaži, u što spadaju biometrički skenovi, prepoznavanje lica, umjetna inteligencija te alati za hakiranje kako bi se pratilo agente CIA-e radi razotkrivanja njihovih izvora. Primjećuje se kako nije toliki problem prikupiti dovoljno podataka za analitičare koji sjede u Langleyu, ali je stvaranje mreže suradnika u svijetu ono u čemu je CIA uvijek bila najbolja te zbog čega su njeni terenski agenti i redovno napredovali u službi.
I tu je izgleda i nastao problem jer se pritom smetnulo s uma kako treba provjeriti ko je taj novi saradnik, odnosno ima li kontakata s nekom suparničkom službom. Također, posljednjih 20 godina CIA je usmjerila svoje napore prema suzbijanju terorističkih prijetnji koje bi dolazile iz Afganistana, Iraka i Sirije, a za to vrijeme službe suparničkih sila poput Kine ili Rusije jako su radile na metodama i sustavima razotkrivanja, što sada CIA skupo plaća te će to morati popraviti.
Ova poruka dokazuje kako je problem gubljenja suradnika eskalirao mnogo više nego što je uobičajeno.