Dante Lauretta

Alarmantne najave NASA-inog naučnika i eksperta: Rizik od udara asteroida u Zemlju je stvaran

Naučnik NASA-e, profesor Dante Lauretta, upozorio je na stvaran rizik udara asteroida i pozvao ljude da razmisle o mogućim posljedicama. Lauretta, planetarni naučnik, posljednje dvije decenije istražuje i provodi misiju koja uključuje prikupljanje uzorka s asteroida, nešto što NASA nikada prije nije učinila.

U oktobru 2020. godine, misija OSIRIS-REx uspješno je ostvarila taj cilj. Lauretta je pomogao prikupiti uzorke s asteroida poznatog kao Bennu (101955 Bennu), koristeći robotsku ruku koja je sakupljala uzorke iz karbonatnog materijala, klase hondritnih meteorita koja uključuje najmanje osam poznatih grupa i mnoge neklasificirane meteorite.

Dok je tim sa Univerziteta u Arizoni upravljao robotskom rukom, tokom prikupljanja uzoraka došlo je do dramatične eksplozije čestica. Lauretta je o svojim naporima napisao knjigu pod naslovom "Lovac na asteroide", koja je objavljena ranije ove godine.

Iako je profesor fasciniran asteroidima, također je oprezan zbog njihove potencijalne destruktivnosti. U februaru 2013. godine, veliki meteorit promjera oko 19 metara i mase oko 12.000 tona ušao je u Zemljinu atmosferu iznad Sibira, u Rusiji, brzinom od oko 64.000 km/h. Čudom, nije bilo smrtnih slučajeva, ali 1.491 osoba je povrijeđena u gradu Čeljabinsku, u južnom dijelu Urala.

Meteorit je pao u grad Čebarkul u 9:20 po Jekaterinburškom vremenu (YEKT), oštetivši više od 7.200 zgrada, srušivši krov tvornice i razbivši hiljade prozora u okolini. Procjenjuje se da je asteroid, koji je bio potpuno neotkriven pri svom dolasku, imao energiju 26 do 33 puta veću od one oslobođene atomskom bombom bačenom na Hirošimu, što je Rusiju koštalo 33 miliona dolara.

Lauretta je skeptičan prema budućnosti. Govoreći za Inverse, rekao je: "Rizik od udara asteroida je stvaran. Mali je, ali posljedice su ogromne. Događaj u Čeljabinsku nam je to pokazao. To je bio pravi udar asteroida iznad naseljenog područja. Bio je to stvarno mali objekt, ali je ipak prouzročio štetu. Stotine ljudi su povrijeđene, a imovina je uništena. To nas je sve probudilo."

Lauretta je dalje uporedio ovaj događaj s kometom koja je udarila u Jupiter 1994. godine:

"Slična vrsta svijesti. Živimo svoje živote s glavama spuštenim zbog svih svakodnevnih borbi. Ali s vremena na vrijeme, pogledamo gore i pomislimo, znate, moglo bi nešto doći i možda bismo trebali razmisliti o tome. Ovakvi visoko profilirani događaji kataliziraju puno više aktivnosti u ovim područjima, apsolutno."

Ako NASA-in naučnik vjeruje da postoji mogućnost da vatrena kugla potpuno uništi našu civilizaciju i način života, trebamo li razmišljati o tome kako se možemo bolje zaštititi? Ova pitanja postaju sve relevantnija kako se svijest o opasnosti od udara asteroida povećava.