Lider Stranke demokratske akcije (SDA), Bakir Izetbegović u izjavi za medije jučer je kazao kako postoji mogućnost za nove pregovore o Izbornom zakonu.
Međutim, Izetbegović je bio suzdržan kada je riječ o otkrivanju detalja novih pregovora.
“Mislim da ćemo imati jednog visokorangiranog predstavnika EU koji će nešto još jedanput da proba. Htjeli su to i Amerikanci pa su odustali. Vide da to nije realno, ali mislim pod uticajem gospodina Plenkovića koji ima dobre veze i prijatelje u EU da će jedan od visokorangiranih doći da još jedanput razgovara. Naravno, uzalud. Jednostavno tako je pokvarena atmosfera, tako je gospodin Čović svojim odlascima u Banju Luku, svojim okretanjem HDZ-a protiv Inzka i Zakona o zabrani negiranja genocida pokvario odnose da to u ovome času nije realno. Nisam mislio na gospođu Von der Leyen”, kazao je Izetbegović.
Na ovu temu razgovorali smo sa Almom Čolo, zastupnicom Stranke demokratske akcije (SDA) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine te pravnicom koja redovno učestvuje na pregovorima stranaka.
Čolo je u razgovoru za Raport kazala kako smatra da je prekasno za neke nove pregovore, jer su izbori raspisani.
"Mislim da je predsjednik Izetbegović mislio da će biti još jedan pokušaj od strane međunarodnih predstavnika da probamo doći do nekog rješenja kada je u pitanju Predsjedništvo BiH, eventualno Dom naroda. Dakle, za ono za šta su Hrvati zainteresirani. Mislim da je prekasno, izbori su raspisani. Tako važne promjene izbornog zakona koje zahtjevaju i promjene Ustava BiH, mislim da za njih nema dovoljno vremena", kazala je Čolo.
Kako kaže, prema svemu sudeći, bit će ista rješenja na stolu, jer su HDZ-u ključni, kako navodi Čolo, Predsjedništvo BiH i Dom naroda Federalnog parlamenta.
"Oni insistiraju na te dvije stvari. Moguće da će prijedlog biti istog rješenja, ali bilo kakvi razgovori koji ne idu u pravcu provede presuda iz Strazbura, ne dolaze u obzir. To mora biti izmjena sveukupnog paketa izmjena ustavnog pravnog poretka, proveda međunarodnih obaveza, pa onda eventulano razgovoaranje o tim nekim političkim zahtjevima HNS-a", istaknula je Čolo.
Predsjednik HDZ BiH nakon raspisivanja izbora uputio je otvoreno pismo međunarodnim zvaničnicima u kojem tvrdi da to predstavlja prijetnju miru i stabilnosti BiH. Čović je između ostalog prijetio i reorganizacijom naše zemlje.
"Prijetnje u nekim prijedlozima HDZ za reorganizaciju guraju HNS u prvi plan kao nevladinu organizaciju za reorganizaciju, u smislu ispunjavanja nekih njihovih ciljeva koji bi bili zasnovani na etničkoj osnovi, stvaranju neke nove organizacione jedinice u sastavu BiH. Po meni su protuustavne i kao takve ne mogu imati podršku i naravno ne mogu proći ni u Parlamentu niti bilo kakvim političkim razgovorima", kazala je Čolo.
Osvrnula se i na stalne prijetnje blokadom izbora. Kako kaže izbora će sigurno biti, ali da imaju mnogi pravo da u njima ne učestvuju.
"Kada je riječ o blokadi izbora mislim da su to nezakonite aktivnosti, svi oni bi koji bi bojkotovali izbore - ne bi učestovali u izbornom procesu. Da ne učestvuju imaju pravo, ali da blokiraju formiranje biračkih odbora, otvaranje biračkih mjesta to bi bila protuzakonita aktivnost. Sve aktivnosti koje bi išle u pravcu provođenja izbora su protivne evropskoj konveciji za ljudska prava. Izbori se moraju održavati u ravnovmjernim vremenskim intervalima, a to je po evropskim standardima najviše pet godina. Blokiranje izbora mislim da ne treba ni razgovarati, izbori su raspisani i trebaju da se održe", istaknula je Čolo.
Na samom kraju razgovora komentirala je i izjave predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića.
"Za mene to predstavlja miješanje u unutrašnje stvari BiH. Teritorijalna organizacija BiH je unutrašnja stvar BiH, Parlamentarna skupština BiH je ta koja može promijeniti Ustav, koja može eventualno predložiti neku izmjenu koja bi išla u tom pravcu, ali mislim da ovo sadašnje uređenje koje je rezulatat dva međunarodna sporazuma je takvo kakvo je. Nismo sretni sa njim, ali ono postoji u Ustavu BiH i Ustavu FBiH i RS. Ustavno uređenje je nešto što važi, mislim da nema govora o bilo kakavim razgovorima o teritorijalnoj organizaciji BiH", zaključila je Čolo za Raport.