Istraživačica iz Švedske dala je AI algoritmu poznatom kao GPT-3 jednostavnu direktivu: "Napiši akademsku tezu u 500 riječi o GPT-3 i dodaj naučne reference i citate unutar teksta."
Švedska istraživačica bosanskih korijena Almira Osmanović Thunström rekla je da je stajala u čudu kada je tekst počeo nastajati. Pred njom je bilo ono što je nazvala "prilično dobrim" uvodom u istraživanje koje je GPT-3 napisao o sebi.
Nakon uspješnog eksperimenta, Thunström, istraživačica na Univerzitetu Göteborg, pokušala je dobiti cijeli istraživački rad iz GPT-3 i objaviti ga u recenziranom akademskom časopisu. Pitanje je bilo: Može li neko objaviti rad iz neljudskog izvora?
Thunström je pisala o eksperimentu u časopisu Scientific American, napominjući da je proces objavljivanja GPT-3 doveo do niza pravnih i etičkih pitanja.
"Sve što znamo je da smo otvorili vrata", napisala je Thunström. Samo se nadamo da nismo otvorili Pandorinu kutiju.
Nakon što je GPT-3 završio svoj naučni rad u samo dva sata, Thunström je započela proces predaje rada i morala je pitati algoritam pristaje li na objavu.
"Odgovorilo je: Da", napisala je Thunström. "Malo oznojena i s olakšanjem (da je reklo ne, savjest mi ne bi mogla dopustiti da nastavim dalje), označila sam okvir za 'Da'."
In an editorial published by Scientific American, Swedish researcher Almira Osmanovic Thunström describes what began as a simple experiment and ended with a paper that's currently being peer reviewed. @futurism https://t.co/5p9rswuz5e
— Michiel Baas (@michielbaas123) July 6, 2022
Također je pitala ima li sukoba interesa, na šta je algoritam odgovorio "ne", a Thunström je napisala da su autori GPT-3 počeli tretirati kao osjećajno biće, iako ono to nije bilo.
"Akademsko izdavaštvo će se možda morati prilagoditi budućnosti rukopisa vođenih umjetnom inteligencijom, a vrijednost zapisa o publikacijama ljudskog istraživača može se promijeniti ako nešto nesvjesno može preuzeti zasluge za dio njihovog rada", napisala je Thunström.
Almira Osmanovic Thunström a pour objet d’étude la neuroscience et les technologies de la santé. Elle a lancé ce défi à l’IA comme une simple expérimentation. Cependant, devant la qualité du texte produit, elle en est restée « impressionnée », s’exprime-t-elle dans un communiqué pic.twitter.com/CFH9Ibs4IY
— Frédéric Rainaud (@FrdricRainaud2) July 3, 2022
Osjećaj umjetne inteligencije postao je tema razgovora u junu nakon što je Googleov inženjer ustvrdio da je konverzacijska AI tehnologija nazvana LaMBDA postala osjetljiva te je čak zatražila da angažira odvjetnika za sebe.
Stručnjaci su, međutim, rekli da tehnologija još nije napredovala do razine stvaranja mašina nalik ljudima.
U e-poruci Insideru, Thunström je rekla da je eksperiment postigao pozitivne rezultate u zajednici umjetne inteligencije i da drugi naučnici pokušavaju ponoviti rezultate eksperimenta. Oni koji provode slične eksperimente otkrivaju da GPT-3 može pisati o svim temama, rekla je.
"Ovo je bio naš cilj," rekla je Thunström, "probuditi rasprave na više razina o ulozi umjetne inteligencije u akademskom izdavaštvu."