svemir

Amazon pali svoje svemirske lasere u orbiti Zemlje

Laseri imaju puno smisla u golemoj praznini

Potpuna implementacija projekta Kuiper najavljena je za prvu polovinu 2024., a dovoljno satelita za početak ranih korisničkih pilot projekata trebalo bi se lansirati u drugoj polovici godine

Hiljadu lasera "zasvjetlit" će u niskoj Zemljinoj orbiti, a mete njihovih snopova bit će vlastiti komunikacijski sateliti. Amazon je naime već lansirao dva prototipa internetskih satelita opremljena infracrvenim laserima koji prenose podatke brzinom od 100 gigabita u sekundi na udaljenosti od gotovo 1000 kilometara. Tvrtka kaže da će svi njeni nadolazeći sateliti projekta Kuiper uključivati ​​takve međuveze, tvoreći isprepletenu mrežu velike brzine za usmjeravanje podataka diljem svijeta.

Konstelacija 3236 satelita

Projekt Kuiper je inicijativa kojom se globalno želi povećati širokopojasni pristup putem konstelacije 3236 satelita u niskoj Zemljinoj orbiti (LEO) kojom će se brza i pristupačna širokopojasna veza omogućiti i udaljenim, signalima slabo pokrivenim dijelovima svijeta.

SpaceX-ov konkurentski sustav Starlink, koji se već može pohvaliti s više od 1,5 miliona korisnika, uključujući i ukrajinsku vojsku, s optičkim međuvezama eksperimentira posljednjih godinu dana. Njihova najnovija generacija satelita navodno raspolaže s više od 8000 svemirskih lasera.

Sada je u toku utrka za izgradnju prve potpune konstelacije optičke međusatelitske veze (OISL) po cijeni koja će biti konkurentna zemaljskim 5G i mrežama s vlaknima.

Flote satelita

Laseri imaju puno smisla u golemoj praznini. Optički signali imaju višu frekvenciju, a time i veću propusnost od radiovalova. Laseri također fokusiraju signale u mnogo uži snop, povećavajući sigurnost i smanjujući zahtjeve za napajanjem. Uži snopovi znače manji rizik od međusobnog ometanja optičkih signala iz različitih sazviježđa, a izvan radijskog područja nema regulatora koji operaterima govore koje dijelove elektromagnetskog spektra smiju, a koje ne smiju koristiti.

Velika flota OISL satelita u niskoj zemljinoj orbiti može odbijati signale diljem svijeta, poboljšavajući pokrivenost u područjima s nekoliko zemaljskih stanica za povezivanje na zemaljski Internet. A uz svjetlost koja putuje 50 posto brže u vakuumu nego kroz staklena vlakna, mreža u orbiti teoretski bi mogla povezati korisnike s različitih kontinenata mnogo brže od podvodnih kabela.